Unutmamak için yazmaya başladım

BİRİNCİ KİTAP BİRİNCİ HEYECAN

Cem Bağdatlıoğlu’nun birinci kitabı Saabu Akıl Fikir Yayınları etiketiyle okurla buluştu. Yazma serüvenini anlatan Bağdatlıoğlu, “Akılda tuttuğum fikirleri unutmamak için yazmaya başladım” diyor.

– Birinci yapıtınız yayınlandığında neler hissettiniz?

Birinci yapıtım SAABU’yu yazmaya 2012 yılında başladım. Üzerinde neredeyse iki sene uğraştığım halde 2014’e geldiğimizde kitabı bitirmek için hala daha çok vakte gereksinimim vardı. Lakin o sıralar nükleer mühendislik doktoram bütün vaktimi alıyordu. Ben de kitabı meçhul bir müddetliğine askıya almak zorunda kaldım. 2020’de pandemi periyodunda tekrar SAABU’ya dönecek vakti sonunda buldum. Kitap bu sene yayınlandığında on sene süren uzun bir seyahati gururla ve muvaffakiyetle bitirmiş üzere hissettim.

– Kitabınızı elinize alınca birinci olarak ne yaptınız?

Dürüst olmak gerekirse kitabı birinci elime aldığımda kendime sevinmeye hiç fırsat vermedim. Çabucak “acaba kapakta, baskıda, metinde bir kusur yapıldı mı?” diye bakmaya başladım. Fakat kendimi kitapta bir kusur olmadığına ikna edince rahatlayıp sevinmeye başladım.

SaabunCem BağdatlıoğlunAkıl Fikir Yayınların2022n232 sayfa

– Kitabınızı birinci kime imzaladınız?

Kardeşim Ece’ye imzaladım. Kendisi her vakit bir formda tıpkı anda hem en büyük eleştirmenim hem de en büyük destekçilerimden biri olmuştur. Dürüst yorumları ile kitabı hakikat yönlendirmeme çok yardım etmiştir.

– Yazmaya nasıl başladınız?

Akılda tuttuğum fikirleri unutmamak için yazmaya başladım. Bazen aklımdayken bana uygun gelen fikirlerin kağıda döküldüğünde saçma olduğunu, bazen de akılda pek enteresan gelmeyen fikirlerin yazarak üzerinde uğraşınca ne kadar kıymet kazandığını anladım.

DAHA YARATICI VE ÖZGÜR

– Gece mi yazarsınız, gündüz mü?

Geceleri kendimi daha yaratıcı ve özgür hissederim. Yeni fikirleri, kitabın yeni kısımlarını yazmaya gece başlarım. Kurguyu, fikirleri, karakterlerin ne yapacaklarını özgürce gece düşünürüm. Gündüz geldiğinde ise güya gece yazdıklarıma ışık vurur. Düşük kaliteli, mantığa karşıt metinlerin benden saklanacak yeri kalmamış olur. Gündüz gözü ile yazdıklarımı siler yahut bir daha müellifim. Bu gece-gündüz döngüsü yazdıklarım hem gece hem gündüz içime sinene kadar devam eder.

– Defter mi, bilgisayar mı?

Defterleri plan yapmak, özgürce fikirlerimi kağıda dökmek için kullanırım. Örneğin SAABU’nun kurgusunu defter üzerinde kendime görsel olarak planlamak için kullandım. Yapıtın kurgusunun akışını tekrar tekrar çizdiğim şemalar iki defteri doldurdu. Lakin edit edilmesi, bir kısmının oradan şuraya alınması, ortaya yeni cümleler eklenmesi, vs. gereken yazılar bilgisayar kullanarak yazdım.