Ukrayna’dan Putin’in tahıl çıkışına cevap

Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı Mykhailo Podolyak, Rusya önderi Putin’in Türkiye’nin arabuluculuğunda imzalanan tahıl koridoru muahedesinde belirlenen rotanın değiştirilmesi teklifine reaksiyon göstererek “Anlaşmayı düzenlemek için objektif bir neden yok” dedi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Türkiye’nin arabuluculuğunda imzalanan tahıl koridoru muahedesinde belirlenen sevkiyat rotasına değişiklik yapılması gerektiği istikametindeki açıklamasına Ukrayna’dan cevap geldi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı Mykhailo Podolyak, mutabakatın daima denetlendiğini ve Rusya’nın Ukrayna tahılının ihracatına yönelik muahedeyi kıymetlendirme hakkı olmadığını söyledi. Reuters’a konuşan Podolyak, “Anlaşma biz ve arabulucular tarafından sıkı bir biçimde denetleniyor. Elbette ki muahedeyi düzenlemek için objektif bir neden yok” dedi.

Ukraynalı yetkili, Rusya’nın bu “temelsiz” açıklamalarla dünya kamuoyunu etkilemeye ve Birleşmiş Milletler üzerinde baskı kurmaya çalıştığını söyledi.

Ukrayna Tarım Bakanı Mykola Solsky de “Kendi açımızdan bizimle ilgili bir durum görmüyoruz” diye konuştu.

Putin, bugün Vladivostok kentinde düzenlenen Doğu İktisat Forumu’nda yaptığı açıklamada, Ukrayna’dan çıkan tahılın düşük gelirli ülkelere değil Avrupa Birliği’ne sevk edildiğini belirterek “Biz ve en fakir ülkeler kandırıldık” demişti.