Ukrayna: Rusya İstanbul’daki muahededen bir gün sonra Odessa’yı vurdu

Ukrayna ordusu, Rusya’nın bu sabah füzelerle Karadeniz’deki liman kenti Odessa’yı vurduğunu duyurdu.

Ukrayna Güney Komutanlıığı’ndan yapılan açıklamada, “Düşman Kalibr seyir füzeleri ile Odessa deniz ticaret limanına saldırdı. Füzelerde 2’si hava savunma sistemleri tarafından düşürüldü, 2’si limanın altyapısına isabet etti” denildi.

Ukraynalı yetkililer Reuters’a; bu hücumun dün İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru mutabakatına darbe vurduğunu aktardı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Odessa limanına füze saldırısı, verdiği kelamları tutmaması ve İstanbul mutabakatı kapsamında BM ve Türkiye nezdindeki taahhütlerine uymaması 24 saatten az sürdü. Yerine getirmemesi durumunda Rusya, global besin krizinin tüm sorumluluğunu üstlenecektir” sözlerini kullandı.

ABD’nin Kiev Büyükelçisi Bridget Brink de, taarruz nedeniyle Rusya’nın sorumlu tutulması gerektiğini söyledi.

BAKAN AKAR: TARAFLARLA GÖRÜŞTÜK

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, taraflarla görüştüğünü belirterek patlamaya ait değerli açıklamalarda bulundu. Akar şu tabirleri kullandı:

“Temasta olduğumuz Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov ile telefonla görüştük, konuştuk. Oraya bir füze saldırısı olduğunu tabir ettiler. Füze hücumlarından bir adedinin oradaki silolardan bir adedine isabet ettiğini, başkasının de siloya yakın bir bölgeye düştüğünü ve lakin orada kıymetli olan rıhtımların yükleme kapasitesinde ve kabiliyetinde rastgele bir olumsuzluk olmadığını, oradaki faaliyetlerin devam edebileceğini söz ettiler.”

“RUSYA SALDIRIYI REDDETTİ”

Rusya ile de temasta bulunduklarını belirten Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Bunun yanı sıra Rusya ile yaptığımız temasta da Ruslar mutlaka bu taarruzla alakalarının olmadığını, mevzuyu çok yakından ve detaylı bir halde incelediklerini bize belirttiler. Tahıl sevkiyatı ile ilgili dün yaptığımız mutabakattan çabucak sonra bu türlü bir hadisenin meydana gelmesi nitekim bizi de endişelendirdi. Bundan biz de rahatsız olduk. Lakin biz orada dün yaptığımız mutabakattaki, vardığımız mutabakattaki sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam ediyoruz ve biz tarafların sükunetle, sabırla burada sakin bir halde iş birliğine devam etmelerinden yana olduğumuzu da tekrar görüşmelerimizde lisana getirdik.”

BM VE AVRUPA KOMİTESİ’NDEN KINAMA

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres bir açıklama yaparak Rusya’nın gerçekleştirdiği saldırıyı kınadığını duyurdu.

Avrupa Komitesi Lider Yardımcısı Josep Borrell de akının kınanması gereken bir cürüm olduğunu söyledi.

ANLAŞMA, TÜRKİYE’NİN ARABULUCULUĞUNDA İMZALANDI

Rusya’nın Ukrayna işgalinin akabinde tonlarca tahıl Ukrayna limanlarında mahsur kalmış, dünyada besin krizine yol açan bu sıkıntıya tahlil için Tahıl Sevkiyatı Mutabakatı, Türkiye’nin ve Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğunda dün imzalanmıştı. İmza merasimine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Küresel besin krizinin tahlilinde büyük rol oynayacak teşebbüse vesile olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Tüm dünyada milyarlarca insanı bekleyen açlık tehlikesinin önünün alınmasına katkı sağlayacağız” demişti.

Dünyanın en önemli tahıl üreticilerinden Ukrayna’nın Karadeniz’deki Odessa limanı, ülkenin ana ticaret rotalarından biri. Kente yönelik hücumun İstanbul’daki mutabakatın akabinde gelmesi dikkat çekti.

BM yetkilileri, dün yaptıkları açıklamalarda mutabakatın birkaç hafta içinde büsbütün yürülüğe gireceğini açıklamıştı. Plana nazaran Ukrayna Karadeniz’de tahıl taşıyacak gemilere eşlik edecek, Rusya da sevkiyat sırasında limanları amaç almayacak.

UKRAYNA’DAN İKAZ

Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı Mykhailo Podolyak, dünkü merasim öncesinde yaptığı açıklamada Ukrayna limanlarını tahıl ihracatı için tekrar açma mutabakatına yönelik Rusya’nın rastgele bir provokasyonuna askeri karşılık vereceklerini söylemişti.

Son olarak Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye’ye Karadeniz’de tahıl koridorunun inançlı olarak açılması için yükümlülüklerini yerine getirmesi için Rusya’yı zorlama daveti yaptı. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasil Bodnar ise, İstanbul’da imzalanan mutabakata ait toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya ile olan muahedenin imzalanan kağıda bile değmez olduğu aşikardır. Rusya’nın BM ve Türkiye’ye verdiği taahhütlerin sorgulanması için 24 saat bile geçmedi. Rusya devletten çok terör devletidir” sözlerini kullandı.