Türkiye’ye F-16 satacaklar mı? ABD’den yeni açıklama! Senato yeşil ışık yaktı

Son dakika F-16 haberleri: ABD Senatosundan merakla beklenen Türkiye’ye F-16 satışıyla ilgili çarpıcı bir açıklama geldi.

SENATO F-16 SATIŞINA DESTEK VERDİ

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ben Cardin, Türkiye’ye yönelik 20 milyar dolarlık F-16 satışını desteklediğini açıkladı.

Cardin, Türkiye’ye F-16 satışının İsveç’in NATO üyeliğinin Ankara tarafından onaylanmasına bağlı olduğunu daha önce belirttiğini hatırlatarak, şimdi bu koşulun yerine gelmesinden memnuniyet duyduğunu kaydetti.

RESMİ BİLDİRİM GELDİĞİNDE SATIŞI ONAYLACAĞINI İFADE ETTİ

Biden yönetiminden kendilerine söz konusu F-16 satışına ilişkin resmi bildirim geldiğinde bu satışı onaylayacağını ifade eden Cardin, söz konusu süreçte yönetimle birçok görüşme yaptıklarını belirtti.

BİDEN MEKTUP YOLLAMIŞTI

TBMM’nin İsveç’in NATO’ya katılımını onaylaması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı imzalamasının ardından gözler ABD’ye çevrilmişti.

Ankara’dan İsveç’in NATO üyeliğine yeşil yakmasıyla birlikte ABD Başkanı Joe Biden kongreye Türkiye’ye F-16 satışının onaylanması için mektup yollamıştı.

SENATO F-16 SATIŞINA DESTEK VERDİ

Türk karşıtlığıyla bilinen ve rüşvet suçlamasıyla istifaya zorlanan Komite’nin eski başkanı Bob Menendez, daha önce Türkiye’ye yönelik F-16 satışına karşı çıktığını belirtmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir