Telefonlar nasıl izleniyor? İşte cevabı

AP, 6 Ocak Capitol isyanında cinayet şüphelilerini ve potansiyel katılımcıları takip etmek de dahil olmak üzere çeşitli soruşturmalar için yetkililerin aracı en az 2018’den bu yana nasıl kullandığını ayrıntılarıyla anlatan bir rapor yayınladı. Virginia şirketi Fog Data Science LLC tarafından satılan araç, bir arama emri gerektirmiyor ve anında erişilebilir. Normalde coğrafi sınır verilerini elde etmek için yetkililerin genellikle Google ve Apple gibi şirketlere izin vermesi gerekiyor ve ihtiyaç duydukları bilgileri almaları haftalar alabiliyor.

AP, Fog Reveal’in insanları izlemek için her mobil cihaza atanan benzersiz kimlikler olan reklam kimlik numaralarını kullandığını açıkladı. Bilgilerini, Waze ve Starbucks gibi bir kullanıcının konumuna ve ilgi alanına göre hedefli reklamlar sunan uygulamalardan veri toplayan toplayıcılardan alıyor. Hem kahvehane zinciri hem de Google yan kuruluşu, ortaklarına Fog Reveal ile veri paylaşma izni vermeyi açıkça reddetti.

Telefonlar nasıl izleniyor? İşte cevabı

Fog Reveal, yalnızca adlarıyla bağlantılı olmayan reklam kimliklerini kullanan kişileri takip ederken, yetkililer verilerini “yaşam kalıpları” analizleri oluşturmak için kullanabiliyor. Örneğin, belirli bir reklam kimliğinin, genellikle işe giderken bir Starbucks’ın önünden geçen bir kişiye ait olduğunu belirleyebiliyor. Ayrıca Fog, yetkililere en az 180 güne kadar uzanan bir reklam kimliğinin hareketlerine erişim sağlıyor. Fog yönetici ortağı Matthew Broderick kısa süre önce bile aracın “üç yıllık bir geçmişi olduğunu” itiraf etti.

Yetkililer, aracı geçtiğimiz yıllarda değişen derecelerde başarıyla kullandılar. Washington Eyaleti savcısı Kevin Metcalf, daha önce Fog’u, kayıp çocukları bulmak ve cinayet davalarını çözmek gibi acil eylem gerektiren durumlar için izinsiz kullandığını söyledi. Fog’un kullanımıyla ilgili gizlilik endişeleri hakkında şunları söyledi: “Bence insanlar tüm bu ücretsiz teknolojiyi isteyip istemedikleri konusunda bir karar vermek zorunda kalacaklar, tüm bu ücretsiz şeyleri istiyorsunuz, tüm selfileri istiyorsunuz ve aynı zamanda, ‘Ben özel bir insanım, bu yüzden bunların hiçbirine bakamazsınız’ diyemezsiniz”