Teksas’taki okul taarruzunda polisten “zamanında müdahale edilmeme” itirafı

Teksas Halk Güvenliği Departmanı Yöneticisi Steven McCraw, düzenlediği basın toplantısında, polise yönelik tenkitlere karşılık verdi.

McCraw, saldırganın okula ulaştığı saat 11.30 ile polisin müdahale ettiği 12.46 ortasında acil polis sınırına bir çok arama yapılmasına karşın, olay yerindeki komuta merkezinin yanlış bir formda “çocukların risk altında olmadığını” düşündüğünü söyledi.

Sınıftan tekraren acil çizgisi arayan bir çocuğun fısıldayarak 8 yahut 9 çocuğun hala hayatta olduğunu ve “Lütfen buraya polis gönderin” diyerek yalvardığını belirten McCraw, yaklaşık bir saat boyunca en az 19 polisin okulun koridorunda saldırganın bulunduğu sınıfa müdahale etmek yerine taktik timlerinin ulaşmasını beklediğini kaydetti.

McCraw, “O sırada olay yeri kumandanı, faal bir saldırgan durumundan barikatların arkasına sığınmış bir bireye geçildiğine inanıyordu. Lakin eldeki bilgilere nazaran, açıkça o sınıftaki çocuklar risk altındaydı ve saldırgan da hala etkindi. Bu yanlış bir karardı” diye konuştu.

Hudut devriye taktik timlerinin okula ulaşmasıyla 12.50’de saldırganın bulunduğu sınıfa girildiği ve saldırganın etkisiz hale getirildiği bilgisi paylaşıldı.

AR-15 tipi otomatik taarruz silahı ile 24 Mayıs’ta Uvalde kasabasındaki Robb İlkokulu’na akın düzenleyen 18 yaşındaki Salvador Ramos, tıpkı sınıftan 19 çocuk ve 2 öğretmeni vurarak öldürmüştü.

Akınla ilgili incelemeler sürerken, bilhassa çocukların aileleri, polisi saldırgana vaktinde müdahale etmemekle eleştiriyordu.