Suriye’deki ABD üssünün etrafına roketli atak

AA’nın lokal kaynaklardan edindiği bilgiye nazaran, Deyrizor’da İran takviyeli yabancı terörist kümelerin varlık gösterdiği bölgelerden, Haseke’nin Şeddadi ilçesinde konuşlu ABD güçlerinin askeri üssü etrafına üç roket saldırısı gerçekleştirildi.

Taarruzlarda askeri üste rastgele bir zayiat olmadı.

Deyrizor ili karşılıklı hücumlara sahne oluyor

Fırat Irmağı’nın doğusunda kalan Deyrizor toprakları, ABD dayanaklı terör örgütü YPG/PKK’nın işgalinde, vilayet merkezi ve başka kırsal bölgeler ise Esed rejimi ve İran dayanaklı kümelerin denetiminde bulunuyor.

Deyrizor’da ABD ile İran takviyeli terörist kümelerin varlık gösterdikleri bölgeler ise son periyotta sık sık amaç alınıyor.

Gerçekten ABD öncülüğündeki DEAŞ tersi koalisyondan 9 Nisan’da yapılan yazılı açıklamada, Suriye’nin doğusunda ABD askerlerinin konuşlu olduğu bir üsse 7 Nisan’da düzenlenen roketli hücumda 4 ABD askerinin yaralandığı belirtilmişti.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de kelam konusu saldırıyı kimin düzenlendiğini şimdi bilmediklerini lakin daha evvelki ataklarda olduğu üzere İran dayanaklı örgütlerin akınlarına benzediğini lisana getirmişti.

KAYNAK: AA