Son Dakika: İstanbul Valiliği’nden ormanlara ait yeni yasak

İstanbul Valiliği tarafıdan alınan kararla 5 Temmuz 2022-31 Temmuz 2022 tarihleri vilayet hudutları dahilinde yer alan piknik ve mesire alanları, tabiat parkları, korular, parklar ve ekoturizm alanlarında ateşsiz piknik yapmak, spor, yürüyüş faaliyetlerde bulunmak hür. Fakat bu alanlarda mangal yapmak, tüp kullanmak, nargile ve her türlü ateş yakmak yasaklandı. İstanbul’da olağan günlerde yoğunluk yaşanan Belgrad Ormanı’nda bugün ise sakinlik hakimdi. Belgrad Ormanı Neşet Suyu Tabiat Parkı’na gelen kimi aileler konuttan yiyeceğini getirerek piknik yaptı.

“BİR KİŞİ YÜZÜNDEN TÜRKİYE CEZALANDIRILDI”

Hazır yiyecekler getirerek piknik yapmaya gelen Nursel İlban, “Bir kişi yüzünden koca Türkiye cezalandırıldı. Bu halde piknik yapmak pratik fakat mangal yapmanın keyfi daha hoş. Ormanı bu türlü sessiz görünce üzülüyorum. Kalabalık olsa daha hoş olurdu. Börek, poğaça, domates, çayımız ve suyumuzu getirdik” dedi.

“KARARI HAKİKAT BULUYORUM”

Zinet Ay ise “Orman yangınları gitgide artıyor. Kararı çok hakikat buluyorum, mangal yapmayacağız. Kahvaltımızı yapıp ayrılacağız. Ormanın sessiz olması çok güzel” diye konuştu.

“UMARIM BU KARAR İNSANLARI BİLİNÇLENDİRİR”

Burak Oral ise “Kararı hakikat buluyorum. Hala kararı bilmeyen beşerler var, ateş yakmak isteyenler var. Devletin yaptığı yasaklar gerçek, gerekirse birtakım şeylerden feragat edeceğiz fakat ağaçlarımız yaşayacak. Umarım bu karar insanları bilinçlendirir” formunda konuştu.