Son dakika! Erdoğan: Kredi alan öğrenciler geri ödeme olarak yalnızca anaparayı ödeyecekler

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Konseyi toplantısının akabinde açıklama yaptı.

  • (Öğrenim kredisi) Kredi geri ödemelerinin, enflasyon farkı yahut faiz uygulaması olmaksızın yalnızca alınan kredi sayısı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık.
  • (Öğrenim kredisi) Önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerimiz artık yalnızca aldıkları kredi sayısı kadar sorumlu olacaklar.
  • Böylece 3 milyon 157 bin gencimizin tahsil kredisi problemini kökten çözmüş oluyoruz.
  • Aldığımız kararla, kredi geri ödemelerinde toplam 26 milyar liranın üzerinde bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış oluyoruz.
  • Osmangazi Köprüsü’nden yalnızca 8 Temmuz günü tam 80 bin 624 araç geçti Bay Kemal. Bu o denli herkesin karı değil, bu inanmış takımların karıdır.
  • Yılbaşında ve temmuzdaki düzenlemelerle insanımızı enflasyona ezdirmeme kelamını yerine getirdik. Yıl sonunda sabit gelirlilerin durumlarını gözden geçireceğiz.
  • Haftada 30 saat derse giren bir öğretmenin, usta öğreticinin alacağı fiyat, 3 bin 400 liradan, yüzde 68 artışla, 5 bin 740 liraya yükselmektedir.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

“Dünyadaki siyasi ve ekonomik dengelerin tekrar inşa edildiği devirde ülkemizi hak ettiği düzeye daima birlikte getireceğiz.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ BAŞVURUSU

Ülkelerin kuralları yerine getirmemesi halinde süreci donduracağımızı buradan yine hatırlatmak istiyorum. Bilhassa İsveç’in bu mevzuda güzel bir imaj vermediğini görüyoruz. Türkiye olarak duruşumuz çok nettir. Gerisini kendileri bilir.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ’NDEN GEÇİŞLER

Osmangazi Köprüsü’nden yalnızca 8 Temmuz günü 80 bin 624 araç geçti Bay Kemal. Bu köprü olmasaydı bu kadar aracın feribotla taşınması mümkün olmayacak, karayolu kilitlenecek, ulaşım sıkıntıya dönüşecekti. İzmir-İstanbul otoyolu. Senin milletvekili olduğun yer Bay Kemal. Osmangazi Köprüsü sayesinde bu yolda seyahat yapmak sıkıntı olmaktan çıkmıştır. Osmangazi Köprüsü’nü günlük ortalama 54 bin araç kullanmıştır. 

Devletin kasasından bir kuruş çıkmadan 2 milyar 545 milyon avroyla inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nü 8 Temmuz günü 14 bin araç kullanmıştır. 1915 Çanakkale Köprüsü’ndeki trafik akışı da bir müddet sonra geçiş garantisinin üzerine çıkacaktır. 

İstanbul Boğazı geçiş trafiğine nefes aldıran Yavuz Sultan Selim Köprüsü ise günlük ortalama 60 binden fazla araç geçişiyle kamu-özel iş birliğinin en hoş örneklerinden biridir.

“YEŞİLKÖY BU YOĞUNLUĞU KALDIRAMAZDI”

Trafik kazası oranları ve can kayıpları da yüzde 82 seviyesinde azalmıştır.

Hava yollarımızda da rekor üstüne rekor. İstanbul Havalimanımız bayram boyunca günde ortalama bin 400 uçağın iniş kalkışına hizmet vermiştir. Bu yoğunluğu Yeşilköy’ün kaldıramayacağını akıl ve vicdan sahibi herkes kabul eder. 

“ÜLKEMİZ BİR MÜDDETTİR İSTİSNAİ PERİYOTLARDAN GEÇİYOR”

Ülkemiz bir müddettir istisnai devirlerden geçiyor. Bu istisna Seyahat olaylarında kimi kentlerimizin ana meydanlarının yaklaşık bir ay boyunca işgali ile tezahür etmiştir. Bu istisna Emniyet ve yargı içindeki hainlerin 17/25 Aralık’taki kumpaslarıyla ulusal iradeyi gasp teşebbüsleriyle tezahür etmiştir.

Türkiye tüm bu imtihanları muvaffakiyetle vererek yoluna devam etmiş bir ülkedir. Avrupa’sından Amerika’sına kadar tüm dünyanın kahırlarla boğuştuğu global fırtınadan Türkiye’yi kurtarmaya kararlıyız. Global krizleri biz muvaffakiyetle yönetiyoruz. İçerde ve dışarda artık yavaş yavaş emin adımlarla amaçlarımıza ilerliyoruz. Kurdaki dalgalanmanın ve yükselen fiyatları telafi edecek önlemler alıyoruz. Vatandaşımızın gelir düzeyini yükseltecek artışlar yapıyoruz. İnşallah yıl sonunda gelişmelere nazaran sabit gelirlilerin durumunu tekrar gözden geçireceğiz. Şubat-Mart ayları birlikte uyguladığımız siyasetin olumlu sonuçlarını daha güzel göreceğiz. 

“KYK’DA ANA PARA ÖDENECEK”

Gençlerimizi bu türlü bir yükün altında bırakamazdık. Haftalar öncesinde çalışmaları başlattık. Kredi geri ödemelerini rastgele bir enflasyon farkı yahut faiz uygulaması olmaksızın yalnızca alınan kredi üzerinden yapılmasını kararlaştırdık.

Yani orta para. Bu uygulamadan hala kredi geri ödemesi yapan bütün gençlerimiz faydalanacak. Toplamda 26 milyar TL bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış olduk.”

ÖĞRETMENLERE DERS SAATİ ÜCRETİ

Haftada 30 saat derse giren bir öğretmenin, usta öğreticinin alacağı fiyat, 3 bin 400 liradan, yüzde 68 artışla, 5 bin 740 liraya yükselmektedir.