Scholz’dan ‘bağımsızlık’ vurgusu: AB daha hâkim, diğerlerine daha az bağımlı hale gelmeli

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Brandenburg eyaletinin Meseberg kentinde yapılan Bakanlar Konseyine konuk olarak katılan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Olaf Scholz, Bakanlar Şurasında, koalisyon protokolünde öngörüldüğü üzere Almanya için hazırlanacak ulusal güvenlik stratejisinin ele alındığını ve Sanchez’in bu mevzuda düşüncülerini lisana getirdiğini belirterek, Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgal etmesiyle bu sürecin daha değerli hale geldiğini tabir etti.

Scholz, İspanya‘nın ulusal güvenlik stratejisini geçen yılın sonunda geliştirdiğine işaret ederek, “AB daha hâkim, diğerlerine daha az bağımlı hale gelmeli. İçeriye yönelik birliğe, dışarıya yönelik de kararlılığa gereksinimimiz var” dedi.

Scholz, güvenlik konusunun çok kapsamlı olduğunu, bunun güç ve hammadde güvenliği, toplumsal piyasa iktisadının ve demokrasinin korunması üzere hususları da içerdiğini aktararak, Almanya’da ulusal güvenlik stratejisi konusundaki görüşmelerin yeni başladığını, yapısal ve tertibe ait başlıkların daha sonra ele alınacağını kaydetti.

Scholz ayrıyeten, Almanya’da gaz depolarının doluluk oranı göz önünde bulundurulduğunda geçen aylara nazaran bugün daha yeterli durumda olduklarını, bu ve gelecek kışı atlatmak için tedbirler almaya devam edeceklerini aktardı.

‘ENERJİ FİYATLARINA KARŞI TEDBİR ALINMALI’

Olaf Scholz, güç piyasasındaki çok fiyatlamanın nasıl önlenebileceğinin de ele alınması gerektiğini vurguladı.

Scholz, Orta Avrupa’ya gaz sağlayabilmek için İspanya ile Fransa ortasında bir boru sınırı inşa etme mümkünlüğü üzerine de değerlendirmede bulunarak, Rusya’dan bağımsız olmak için Avrupa’da elektrik, gaz ve hidrojen ağlarının genişletilmesinin kıymetli olduğunu belirtti.

Scholz, güneş açısından güçlü ülkeler olan İspanya ve Portekiz’in enerjiyi kullanacaklarından fazla üreterek ihraç edebileceklerini belirterek, “Buradaki büyük misyon, tüm güç kaynakları için bir Avrupa ağı oluşturmaktır” dedi.

‘SAVAŞ YÜKÜ ADİL FORMDA PAYLAŞILMALI’

Pedro Sanchez de ülkesinde ulusal güvenlik stratejisinin geçen yılın sonunda yenilendiğinin altını çizerek, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaştan ötürü bu stratejinin daha gerekli hale geldiğini anlattı.

Sanchez, savaşın iktisada, fiyatların yükselmesine ve güç tedarikine tesiri olduğuna işaret ederek, “Bu savaşın yükünün adil bir biçimde paylaşılmasını istiyoruz. Avrupa birlik ve beraberlik içinde karşılık verdi. Bence hakikat yoldur. Almanya ve İspanya iş birliği içinde olacak” biçiminde konuştu.

Sanchez, İspanya ve Portekiz’in Avrupa gaz şebekesine bağlanması halinde İspanya’nın AB’nin sıvılaştırılmış gaz gereksiniminin yüzde 30’unu karşılayabileceğini, fakat boru çizgisinin bulunması sebebiyle bunun mümkün olmadığını lisana getirdi.

Sanchez ayrıyeten, İspanya’nın dayanışma göstermeye hazır olduğunu belirterek, Fransa üzerinden bunun mümkün olmaması durumunda İtalya üzerinden de bir boru çizgisi irtibatının oluşturulabileceğini kaydetti.