Samsun’da kenevir ipinden klâsik eserler üretiliyor

Kenevirin kullanım alanlarından birisi de dokuma eseri üretiminde kullanılması.

Kenevir klasik eserlere dönüşüyor

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Samsun Meslek Yüksekokulu (MYO) El Sanatları Kısmı Öğretim Vazifelisi Coşkun Yanar, kenevir ipinden motifli hırka, gömlek, kravat, kilim, şapka ve çanta üzere eserler üreterek klasik kıymetleri yaşatıyor.

Yanar, “Kenevirin Sırrı; Elyaftan Tezgâha Kültürel Yansımalar” isimli projeyle kenevir ipinden klasik çalışmalar yapıyor.

Vezirköprü ilçesine atölyeler kuruldu

Vezirköprü ilçesindeki kırsal mahallelerde kurulan atölyelerdeki bayan üreticilerin de takviye verdiği proje ile kenevir ipliğinin kullanımının yine canlandırılması amaçlanıyor.

“Tüm kenevir ipliklerini eser haline getirmek için çalışma yaptık”

Çalışmalar ve proje hakkında bilgi veren Coşkun Yanar, “Projemiz kapsamında mamul liften eser haline kadar etapları ele aldık. Biz bulabildiğimiz tüm kenevir ipliklerini eser haline getirmek için çalışmalar yaptık. Bunun yanında bilhassa klâsik metotla elde edilen iplikleri de bir değerlendirmeye aldık. Bilhassa klasik yolla elde edilen kenevir iplikleri üzerinde çalışmalarımız var.

Geleneksel tekniklerle iplik elde ettik

Geleneksel sistemle elde ettiğimiz iplikler var. Bunları eser haline getirdik. Bunun yanında tekrar fabrikalarda karışımlı kenevir ipliklerinden eserler oluşturduk.”


“Amaç TEKNOFEST’te sergilemek

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ise “Ondokuz Mayıs Üniversitesi olarak kenevirin hem endüstriyel bir esere dönüşmesini birebir vakitte da klâsik kıymetlerimizi yaşatmasını hedefledik.” diyerek  gayelerinin çalışmayı entegre etmek suretiyle sergilemek ve TEKNOFEST’te görünür olmasını sağlamak olduğunu tabir etti.