Sağanak yağış yurdu sardı: Çok sayıda kente uyarı…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AFAD tarafından ihtarları yapılan sağanak yağış Türkiye’nin birçok kentinde kendini göstermeye başladı. İstanbul’da ve Bursa’da sabah saatlerinden itibaren tesirli olan yağışların birçok kentte aralıklarla sürmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı kestirimlerle uyardığı yağışlar yer yer tesirini gösteriyor. Varsayımlara nazaran bugün yurdun kıymetli bir kısmında sağanak yağış kendini gösterecek. Marmara Bölgesi’nin tamamı, Ege Bölgesi’nin bilhassa kuzey bölümleri, Karadeniz Bölgesi’nin kıymetli bir kısmı sağanak yağışlardan etkilenecek. Yağışların yarından itibaren tesirini kaybetmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan iddialara nazaran, yurdun kuzey, iç ve batı bölümlerinin modüllü ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Kuzey Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile Antalya, Isparta, Adana’nın kuzeyi, Osmaniye, Kahramanmaraş’ın batısı ve Hatay kıyılarının lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, öteki yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği varsayım ediliyor.

KUVVETİ YER YER ARTACAK

Yağışların; Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz(Sinop hariç), Çanakkale’nin iç kesitleri, Eskişehir etrafları ile Ankara ve Çankırı’nın kuzey ve batı kısımlarında yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığında kıymetli bir değişiklik beklenmiyor. Çoklukla mevsim normalleri civarında, doğu bölgelerde yer yer mevsim normalleri üzerinde seyredeceği varsayım ediliyor.

Rüzgarın ise çoklukla kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesitlerde batı ve güneybatı istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

BİRÇOK KENTİ ETKİLENECEK

Bazı vilayetlerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Modüllü ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, öğlen saatlerinden sonra kuzey ve batı kısımlarında mahallî olarak kuvvetli olması bekleniyor. 31

İstanbul: Modüllü ve yer yer çok bulutlu, lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların yarın lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor. 27
İzmir: Kesimli ve yer yer çok bulutlu, iç kısımları mahallî olmak üzere sağanak ver gök gürültülü sağanak yağışlı 30

Adana: Modüllü ve yer yer çok bulutlu, kuzey ilçeleri mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 34
Antalya: Kesimli ve yer yer çok bulutlu, mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 30

Samsun: Kesimli ve yer yer çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 29

Erzurum: Az bulutlu ve açık, vakitle yer yer modüllü bulutlu 34

Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 38