Rusya: NATO’nun sonlarımızın yakınındaki faaliyetlerinden önemli tasa duyuyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Federasyonu ile Belarus ortasında diplomatik münasebetlerinin tesis edilmesinin 30. yıl dönümü vesilesiyle Belarus’un başşehri Minsk’i ziyaret etti.

Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makei ile görüşmesinin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Lavrov,NATO’nun hudutlarımızın yakın etrafında, bilhassa Baltık Devletleri ve Polonya’daki faaliyetlerinden önemli halde telaş duyuyoruz.

“Gerilimin daha da artmasına sebep oluyor”

Ortak kanaatimiz, bu tıp hareketlerin açıkça çatışmacı bir karaktere sahip olduğu ve Avrupa güvenlik alanında tansiyonunun daha da artmasına ve parçalanmasına yol açacağı tarafındadır. sözlerini kullandı.

“Güvenliğin bölünmezliği unsurunu yıktılar”

Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatının (AGİT) 1990’lı yılların sonunda ve 2010 yılında ilan ettiği güvenliğin bölünmezliği prensibi ni yıktığını söyleyen Lavrov, Batı, böylelikle, ‘hiçbir devlet, kendi güvenliğini diğerlerini tehlikeye atma kıymetine güçlendirmemelidir’ prensibini hareketleriyle gömdü. diye konuştu.

Mevkidaşıyla görüşmesinde biyolojik güvenliğe özel değer verdiklerini aktaran Lavrov, Amerikalıların eski Sovyet cumhuriyetlerindeki faaliyetlerinin çok ancak çok tehlikeli olduğunu belirtti.

“Ulusal güvenliğimize tehdit olarak görüyoruz”

AA’nın haberine nazaran Lavrov, Amerikalılardan askeri biyolojik faaliyetlerinin şeffaflığını sağlama dileğini görmüyoruz. Bunu da ülkelerimizin ulusal güvenliğine yönelik tehdit olarak görüyoruz. değerlendirmesini yaptı.