Rusya ‘Baltık Denizi Birliği’nden çıkma kararı aldı

Rusya Devlet Duması Lideri Vyaçeslav Volodin, bugün parlamentonun alt kanadında yapılan oylamada Rusya’nın Baltık Denizi Parlamenter Konferansı’ndan çıkması tarafında karar alındığını açıkladı.

Baltık Denizi Parlamenter Konferansı’nın (CBSS) daimi üyelerinin Almanya, Danimarka, İzlanda, Letonya, Litvanya, Norveç, Polonya, Finlandiya, İsveç ve Estonya olduğunu belirten Volodin, Duma ile bu ülkelerin birçoğunun parlamentoları ortasında hem Parlamenter Konferansı kapsamında hem de ikili seviyede diyalog bulunmadığına dikkat çekti.

Parlamentolar ortası bağlantıların bozulmasındaki sorumluluğun Baltık Denizi Parlamenter Konferansı’nın temel prensiplerini çiğneyenlere ve onu Rusya’ya saldırmak için kullananlara ilişkin olduğunu belirten Volodin, şöyle devam etti:

“Konferansın faaliyetleri, her vakit eşitlik temeline dayanıyor, kararlar oybirliğiyle alınıyordu. Lakin Konferans, fiili işbirliğini sonlandırdı ve üye ülkeler kendi vatandaşlarının çıkarlarını unuttu. Yararlı, çok uluslu diyalog formatı, Rusya tersi siyaset aracına dönüştü. Bu, Konferans kapsamında etkileşimi sürdürmeyi anlamsız hale getirdi.”

DIŞİŞLERİ’NDEN DE AÇIKLAMA GELDİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise; “CBSS üyeliğimizin sona ermesi, Rusya’nın bölgedeki varlığını etkilemeyecek. Ülkemizi Baltık’tan çıkarmaya yönelik teşebbüsler başarısızlığa mahkumdur. Sorumlu davranan partnerlerle çalışmaya, Baltık bölgesinin, ortak mülkümüzün geliştirilmesi için kilit sorunlara yönelik etkinlikler düzenlemeye, çıkarlarımızı müdafaaya devam edeceğiz” tabirleri kullanıldı.

Açıklamada, CBSS’deki mevcut durumun, kuruluşun temellerine ziyan verenlerin vicdanına kalmış olduğu belirtildi.

KAYNAK: SPUTNİK