Reuters’tan çarpıcı Erdoğan tahlili: Genç seçmen karşılaştırma yapıyor

2023’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde genç seçmenin kararı Türkiye’nin ve Erdoğan’ın yazgısını belirleyecek. Erdoğan’sız bir Türkiye için genç seçmen karşılaştırma yapıyor.

Türkiye’nin yakın geçmişteki en büyük seçimine bir yıldan az bir mühlet kaldı. Genç seçmen iktidarda değişiklik talebinde lakin muhalefetin iş durumu, okul ve söz özgürlüğü üzere mevzularda uygunlaştırma yapabileceğine dair de kuşkucu davranıyor.

Reuters’ın yayınladığı Birsen Altaylı ve Canan Sevgili‘nin tahliline nazaran; Haziran 2023’te yapılacak seçimde genç seçmen, Erdoğan ve AKP iktidarının değişip değişmeyeceği konusunda belirleyici olacak.

18-23 yaş ortasındaki gençler ile yapılan ropörtajlarda gençler adalet, göç, liyakat ve şeffaf iktisat siyasetlerinin öncelik olduğunu lisana getirdi.

Genç seçmen, toplam oy oranının yüzde 12’sine sahip.

ANKETLER ERDOĞAN’IN KAYBEDECEĞİNİ SÖYLÜYOR

İstatistik ofisi ve anketör bilgilerine nazaran, 2023 seçiminde oy kullanacak 62,4 milyon seçmenin 13 milyonunu “Z kuşağı” oluşturuyor. 2023 seçiminde altı milyon seçmen birinci defa oy kullanabilecek.

Anketler, Erdoğan’ın, alışılmışın dışında iktisat siyaseti uygulamış olması, Haziran ayında enflasyonun yüzde 78 olarak açıklanması ve Türk Lirası’nın tarihin en düşük düzeylerini görmesi sebebiyle AKP’nin ve Erdoğan’ın seçimi kıl hissesi kaybedeceğini söylüyor. Buna karşın muhalefetten bir aday açıklaması gelmedi. Muhalefetin bu tutumu karşısında genç seçmen, muhalefeti seçme konusunda kararsız durumda.

Gezici araştırma’nın lideri Murat Gezici, genç seçmenlerin ekseriyetle hükümetten rahatsız olduklarını lakin muhakkak bir ideolojiye bağlı olmadıklarını ve muhalefete büsbütün güvenmediklerini söyledi.

Gezici, “18-25 yaş ortasındaki Z jenerasyonu seçmenlerinin ömür biçimleri, özgür söz ve medya üzerindeki kısıtlamalara şiddetle karşı çıktığını gösteriyor. Bu jenerasyonun yüzde 80’i AK Parti’ye oy vermeyecek” dedi.

MAK Danışmanlık firması lideri Mehmet Ali Kulat, 18-29 yaş ortasındaki seçmen üzerinden yaptıkları araştırmaların sonucunda, %70’inin muhalefeti desteklediğini belirterek “Gençler değişim istiyor” dedi.

Anket raporlarına nazaran; seçimde genç seçmenin oyu, seçimin öngörülemez olmasını sağlıyor. Genç seçmenin oyunu ise 6’lı masanın Erdoğan’ın karşısına çıkaracağı aday belirleyecek.

Genç seçmenlerin ekonomik beklentilerini yabancı akranlarıyla karşılaştırma eğilimindeyken, yaşlı seçmenlerin daha çok yollar ve hastaneler üzere altyapı yatırımlarına baktığını söyledi.

“YAŞAMIYORMUŞUM ÜZERE HİSSEDİYORUM”

İstanbul’da yaşayan ve soyadını vermek istemeyen 19 yaşındaki tarih öğrencisi Damla, “Muhalefeti destekleyeceğim fakat kararımdan şad değilim. Berbatın güzelini seçeceğimi düşünüyorum” dedi.

Damla, toplumsal hayatının az olduğunu ve yüksek enflasyona bağlı yaşanan ekonomik krizin hayat maliyetlerini lisana getirirken “Yaşamıyormuşum üzere hissediyorum, yalnızca hayatta kalmaya çalışıyorum. AK Parti bu seçimi kaybederse, yeni hükümet tekrar de halkın baskısını üzerlerinde hissetmeli” açıklamasında bulundu.

Ankara’da yaşayan 21 yaşındaki Helin, hükümet siyasetleri nedeniyle hayat şartlarının kötüleştiğini, bu nedenle muhalefete oy verdiğini, lakin muhalefetin göç yahut azınlık siyasetlerinin problemleri verimli bir halde çözeceğinden telaşlı olduğunu söyledi.

Helin, “İktidar değişikliğinin en azından acil problemleri çözeceğine inanıyorum” dedi.

18 yaşındaki ve birinci sefer oy kullanacak seçmenlerden biri olan Yusuf, bir çok ülke iktisadının berbat olduğunu, Covid-19 pandemisinin ve Ukrayna’daki savaşın akabinde sıkıntı vakitler geçirdiğini söyledi.

Yusuf, “Şu anda ülkemizi yöneten kişinin en âlâ ve en uygun başkan olduğunu düşünüyorum… AK Parti’ye oy vereceğim zira insanları rahat ettirmek için planlar yapıyorlar” dedi.