Orhan Ünğan, Zindaşti davasında konuştu: Evraktaki dijital bilgiler neden silindi?

Kırmızı bültenle aranan Naci Şerifi Zindaşti ile ortalarında polislerin de olduğu hata örgütüne ait davada şikayetçi Orhan Ünğan, emniyet içindeki kimi yetkililerin Zindaşti ile alakası olduğunu, dijital dataların ve kamera kayıtlarının silindiğini belirtti.

Kırmızı bültenle aranan İran asıllı Naci Şerifi Zindaşti ile ortalarında polislerin de olduğu organize hata örgütüne ait davanın duruşması İstanbul 40. Ağır Ceza Mahkamesi’nde görüldü.

Davada 4,5 yıl cezaevinde kalan Orhan Ünğan sanıklar hakkında kendi kardeşinin vefatıyla ilgili şikayetçi olduğunu söyledi.

KAMERA KAYITLARINI NEDEN YOK ETTİNİZ?

Ünğan, “Zindaşti Türk vatandaşlığı almıştır. Soruşturmalar eksik yapılmıştır. Devletin verdiği yetkiyi kullanarak gururunu satmış birçok insan olayı buraya taşıdı” dedi ve şöyle devam etti:

“Emniyet amirine sorun, kamera kayıtlarını neden yok ettiniz? Bu kamera kayıtları ortaya çıksa bu kadar insan ölmeyecekti. Hukuksuzluk almış başını gidiyor. Kudbettin Kaya öldürüldü, bu belgeyi niçin birleştirmiyorlar? Benim kardeşimin evrakı birleştirildi. Para emel olursa beşerler onurunu, erdemini kaybeder. Belgedeki dijital bilgiler neden silindi? Belgedeki her şey silinmiş.

BELÇİKA’DAKİ GÖRÜŞME

Belçika’da bana operasyon yapıldığında emniyetten Fatih Yılmaz bir bireyle birlikte Hollanda’ya gelmişti. ‘Cinayeti kimi işlediğini biliyoruz’ dediler. Ben bu konuşmayı kayda aldım. Belçika makamlarına başvurularak getirilmesini talep ediyorum.”

Kardeşinin cinayetinin kurgulandığını, devlet içinden kimi şahısların de bu işe karıştığını söyleyen Ünğan, “Ergün Kapıkaya Kartal’da gece kulübüne gidiyor. Kardeşim bir art masada oturuyor. Fotoğrafını çekiyor ve Naci Zindaşti’ye gönderiyor. Kardeşimin iki evraktan aranması varken neden polisi aramıyorlar?” dedi.

ÜNĞAN’IN TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Mahkeme heyeti, Orhan Ünğan’ın avukat Kudbettin Kaya’nın öldürülmesine ait dava belgesinin birleştirilmesi talebi ve Belçika’daki görüşmenin kaydının istenmesi talebini reddetti. Üç sanık isimli denetim kuralıyla tahliye edilirken, dört sanığın tutukluluğuna devam kararı verildi.

Orhan Ünğan’ın kardeşi İlhan Ünğan, Naci Şerifi Zindaşti’nin kızı ve sürücüsünün öldürülmesi olayı ile ilgili arandığı sırada Kadıköy’de uğradığı silahlı akın sonucu hayatını kaybetmişti.