Okul servisinde araç tartışması: Araç az deyip fiyatı şişirecekler

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasına 1 ay üzere bir müddet kaldı. Okul servis fiyatlarının belirleneceği UKOME toplantısı bu ay sonunda gerçekleştirilecek. Servisçiler, artan maliyetler dikkate alınarak fiyatlara en az yüzde 40 artırım yapılmasını bekliyor. Fakat daha artırım muhakkak olmadan okul servisleri için araç-plaka hengamesi başladı. İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Lider Vekili Aziz Baş, servisler için verilen L serisi plakanın olduğunu fakat kâfi araç bulunamadığından şikayet etti.

FİYATLAR YÜKSELİYOR

Araçların faal formda çalışması gerektiğini sürücülerin araçları satıp plakaları beklettiğini, bunun da servis sayısını azalttığını kaydeden Baş, “Servis sayısı azaldığı için öğrencileri taşımakta eza yaşıyoruz” dedi. Tek maksatlarının araç ezasını ortadan kaldırıp, yüksek kapasiteyle hizmet vererek insanların mağduriyet yaşamaması olduğunu belirten Baş, plaka rantçılarını suçladı. Baş, “Plaka rantçıları bedeli yükselsin diye plakaları bekletiyor. Plaka fiyatları da bu yüzden yükseliyor. Para plaka rantçısının cebine giriyor. Bunu engellemek istiyoruz. Boşta bekleyen plakaların, araçların üzerine takılıp etkin edilmesi gerekiyor. Bu bölümdeki araç ıstırabı fakat bu türlü giderilebilir. Aksi halde beşerler kâfi servis bulamayacaklar” dedi.
Aziz Baş

ARAÇ SAYIMIZ FAZLA

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Lideri Günhan Sınar, Aziz Baş’ı sert bir formda yalanladı. Türkiye genelinde servis aracı kasvetinin yaşanmadığını söyledi. Sınar, “Servis aracı olmaması büsbütün mazeret. Yalnızca İstanbul genelinde 59 bin tahditli plaka var ve söylenenin tersine araç problemimiz yok. Hatta araç sayımız o kadar fazla ki bu araçlar gerekirse taksiye bile dönüştürülebilir” diye konuştu. Sınar, firmaların araç sayısını düşük gösterip yüksek kâr elde etme peşinde olduğunu sav etti.

Günhar Sınar

Hiçbir şey yapmadan para kazanma devranı bitti

Günhan Sınar, Pandemi devrinde, ekonomik sorunlardan ötürü aracını satan bireylerin olduğunu, lakin bu sayının mutlaka genel sayıyı etkilemeyeceğini söyledi. Sınar, İstanbul’un hiç bir vakit araçsız kalmayacağını lisana getirerek, şu tabirleri kullandı: “Firmalar, servis aracı bulamadıklarını söylüyorlar fakat bu büsbütün palavra. Kâfi araç yok deyip fahiş fiyatlar talep ediyorlar. Böylelikle yüzde 50 daha fazla para kazanmanın peşindeler. Hiçbir şey yapmadan para kazanma periyodu bitti. Şu anda her okul her firma araç bulabilir. Servis sayımız pek kâfi. İstanbul hiçbir vakit servissiz kalmaz.”