Müdür, öğretmenleri ‘Böyle giyinemezsiniz’ diyerek tehdit etti

Ankara’daki Strateji ve Bütçe Başkanlığı Anaokulu müdürü A.T.’nin, “mevzuata muhalif formda elden para topladığı, kimi öğretmenleri ‘Böyle giyinemezsin, açarım soruşturmayı mahkemelerde uğraşırsın’ kelamları ile tehdit ettiği” argüman edildi. Müdür A.T’yi şikâyet eden velileri “kışkırttığı” gerekçesiyle de birtakım öğretmenler hakkında soruşturma başlatıldı.

Sözcü’den Sefa Uyar’ın aktardığına nazaran, soruşturmada misyonlu Çankaya İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’ndeki bir şube müdürünün ise bir öğretmenin polis eşine “Polis dediğin kimdir? İtten farkınız yok” diyerek saldırdığı öne sürüldü. Yaşananlara reaksiyon gösteren Eğitim-İş Ankara 3 No’lu Şube Lideri Doğan Dağdelen, A.T. hakkındaki savların “cezasız kalmaması gereken bir kabahat olduğunu” vurguladı.

Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Strateji ve Bütçe Başkanlığı Anaokulu, “müdür-veli-çalışan-öğretmen” ortasında geçen savlar ve tartışmalarla gündeme geldi. Soruşturma başlatılan öğretmenlerden İ.S. ve polis eşi, 21 Haziran’da, soruşturmaya muhakkik olarak atanan ilçe ulusal eğitim müdürlüğünde şube müdürü olarak misyon yapan H.K. ile görüştü. Lakin görüşme, fiziki tartışmaya dönüştü.

‘SİZ TAYİN İSTEYİN’ DEDİ, TEHDİT ETTİ

Olaya ait tutulan tutanağa nazaran H.K., öğretmene yönelik “Ben sizin neler yaptığınızı biliyorum, biraz mert olun, diğerine şikâyet ettirmeyin, sizin parmağınız var, itiraf edin” dedi. İ.S., “Söylediklerinizi ispat etmeniz gerekiyor” cevabını verirken H.K. ise “Bence siz tayin isteyin, soruşturma sonucu ceza alarak yer değişikliğine maruz kalmayın” kelamlarıyla üstü kapalı tehdit etti. İ.S’nin polis eşi U.S. ise ortaya girerek “12 yıldır polis memuru olarak misyon yapıyorum, hiç kimseyi bu türlü zan altında bırakmadım” yansısını gösterdi. Sonlanan H.K., boğazını sıktığı U.S’ye “Başlarım senin polisliğine. Polis dediğin kimdir? İtten farkınız yok” diyerek, dışarı çıkarttı.

‘AK PARTİ ATAMALARININ SONUCU’

Dağdelen, müdür A.T. hakkında adil soruşturma yürütülmediğini söyledi. Dağdelen, “Öğretmenimizin kıyafetine yönelik olarak sarfedilen söz, tehdit ve kişilik haklarına karşı bir taarruzdur. Bir liyakatsizlik örneği olarak karşımıza çıkan bu durumda, adil bir soruşturma ile sorumluların cezalarını almaları için hukuk çerçevesinde süreci takip ediyoruz” dedi. Dağdelen, ilçe ulusal eğitim müdürlüğünde yaşanan olaya “AKP iktidarının liyakat unsurunu hiçe sayan atamalarının sonucu olan bu olaydan büyük hüzün duyuyor ve şube müdürünü şiddetle kınıyoruz. Derhal vazifeden el çektirilmeli” reaksiyonunu gösterdi. (HABER MERKEZİ)