Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda son 8 günde üçüncü patlama

Meksika Ulusal Afet Tedbire Merkezi (CENAPRED) tarafından yapılan açıklamaya nazaran Popocatepetl Yanardağı’nda dün gece mahallî saatle 21.21’de bir patlama meydana geldi. Patlama sebebiyle yanardağ ağzından çıkan lav ve küllerin 3 bin metre yüksekliğe ulaştığı tabir edildi.

Yanardağın CENAPRED tarafından yayınlanan günlük faaliyet raporunda ise son 24 saatte patlamanın yanı sıra 2 küçük çaplı deprem ve 41 kere gaz ve toz çıkışı kaydedildiği belirtildi.

Yetkililer, meydana gelen patlamalar nedeniyle taş ve çakıl düşebileceği için vatandaşları yanardağdan uzak durmaları konusunda uyarırken, etraftaki yerleşim ünitelerinde yaşayanların ise kül yağışı ve yağmurla birlikte oluşabilecek çamur akıntısına karşı tedbir almalarını tavsiye etti.

Aztek lisanı olan Nahuatl’da “Duman çıkaran dağ” manasına gelen Popocatepetl 5 bin 452 metre yüksekliğiyle Kuzey Amerika’nın ikinci büyük yanardağı pozisyonunda yer alıyor. Kraterinin çapı 900 metre ve derinliği 150 metre olan Popocatepetl’in 16 kilometre kuzeyinde ise ikizi olan Iztaccihuatl Yanardağı bulunuyor.

Son 1 yıldır faaliyetlerini artıran Popocatepetl Yanardağı Manchester Üniversitesi bilim beşerlerine nazaran önümüzdeki bir kaç yıl içinde büyük bir patlama gerçekleşmesi beklenen yanardağlar ortasında 5. sırada yer alıyor.

Popocatepetl Yanardağı’nda en son 3 Eylül ve 30 Ağustos günlerinde 2 farklı patlama meydana gelirken, bu yılın Ocak ayında 3 sefer, Mart ayında 1 kere ve geçtiğimiz yıl boyunca 8 kere patlama kaydedilmişti.