Makyaj yaparken işlenmiş cürümleri ve cinayetleri anlatan YouTuber’ı neden milyonlar izliyor?

Bailey Sarian

Sosyal medyada makyaj görüntüleri yıllardır en çok izlenen kategorilerin başında geliyor.

Özellikle YouTube’da hem Türkiye’de hem de dünyanın kalanında en çok izlenen kanalların başında makyajla ilgili olanlar var.

Ancak YouTube’da 6,4 milyon takipçisi olan Bailey Sarian’ı öteki YouTuber’lardan ayıran bir özellik var: Bir makyaj sanatkarı olan Sarian, bir yandan makyaj yaparken bir yandan da hakikaten yaşanmış hataları, işlenmiş cinayetleri ve katillerin kıssalarını anlatıyor.

ABD’nin Los Angeles kentinde yaşayan Sarian, makyaj ve gizem ile kabahat üzere birbirinden bambaşka görünen iki konuyu birleştirerek para kazanıyor.

Netflix’in toplumsal medya kanalıyla da işbirliği yapan 33 yaşındaki Sarian, hobisiyle ilgili görüntüler yaparken bir anda büyük bir isme dönüştü:

“YouTube’dan faturalarımı ödemek için para kazanmak ne düzgün olurdu diye düşünüyordum. Artık altı milyon aboneye ulaştım, bu nitekim de fazla. Bu işin hiç bu etaba geleceğini kestirim etmemiştim.”

Sarian’ın görüntülerindeki formül aslında kolay: Kameranın karşısına geçiyor, bir yandan ilgisini çeken bir gerçek cürüm ile ilgili konuşurken bir yandan da makyajını yapıyor.

Her görüntünün gerisinde ise uzun bir araştırma süreci var; artık mahkeme kayıtlarını okuması ve polis soruşturmalarını incelemesi için bir yardımcısı da edindi.

Getty Images Sarian’ın seri katil Jeffrey Dahmer’ın kıssasını anlattığı görüntüsü kanalının en çok izlenenleri ortasında

NEDEN MAKYAJ VE CİNAYET?

Sarian’ın en çok izlenen görüntülerinden biri, yeşil far ile göz makyajı yaparken 1978 ve 1991 yılları ortasında 17 genç adamı öldüren ABD’li seri katil Jeffrey Dahmer ile ilgili konuştuğu görüntü.

Bu görüntü şimdiye kadar 22 milyondan fazla izlenmiş durumda.

Peki nasıl oluyor da bu görüntüler bu kadar çok izleniyor?

Sarian da çok emin değil: “Dürüst olmak gerekirse hala işin çözemediğim modülü insanların neden makyaj kısmıyla ilgilendiği.”

İngiltere’de yaşayan isimli psikoloji danışmanı Dr. Ruth Tully’ye nazaran Sarian’ın muvaffakiyetinin sırrı bu günlerde içerikleri nasıl izlediğimizle ilgili:

“Bir yandan insanların izlemeyi alımlı bulduğu bir şeyi yapıyor, çocukların kutu açma görüntülerini izlemesi üzere makyaj görüntüleri da insanları içine çeken bir konsept. Bu yüzden beşerler başlı başına bunu bile alımlı bulurken bir de içine öykü katıyor.

“Hem anlattığı öyküdeki işlenen hatası düşünüyor hem de hipnotize edici olabilecek bir şey izliyoruz.”

Sarian’ın görüntülerinin yüzde 60’ını bayanlar izliyor. En çok izleyen yaş kümesi ise 25-35, akabinde 18-25 geliyor.

Dr. Tully’ye nazaran görüntüleri en çok bayanların izlemesinin nedeni anksiyete ile gayret etmek olabilir.

Sarian da buna katılıyor:

“Bir şeyden korktuğum vakit o durumun ne olduğunu anlamaya çalışırım, bu da anksiyeteme uygun gelebiliyor. En azından benim için bu konuları takıntı haline getirmemin nedeni bu.”

BİR PODCAST PROGRAMINA DA BAŞLADI

Bu konseptin oluşması ise tesadüfen olmuş.

Sarian 2013 yılından beri makyaj görüntülerini platforma yüklüyor.

Güzellik ve bakım şirketi Ipsy ile bir muahede yaptıktan sonra gelirinin birçoklarını YouTube’dan kazanmaya başlasyan Sarian, bir gün kanalında 2018 yılında iki kızını ve karısını öldüren Chris Watts ile ilgili konuşmak istiyor.

Sıradan bir adamın nasıl bir katile dönüştüğünü anlatırken de her vakit olduğu üzere makyaj yapmanın yalnızca kameranın karşısına oturmaktan daha uygun olacağını düşünüyor:

“Kameranın karşısına geçip bu konudan konuşmanın garip olacağını düşündüm, kendimi bir şeyle oyalamak istedim.”

Sarian bir yandan makyaj yaparken bir yandan fecî kabahatlerle ilgili konuşmanın insanlardan reaksiyon çekeceğini düşünürken geri dönüşler korktuğunun tam aksi bir formda gerçekleşiyor.

Videoyu platforma koyduğu 24 saat içinde izlenme sayısı çok süratli bir formda yükseliyor.

Başka görüntülerde da izlenme sayısının nasıl olacağını görmek istediği için bir deneme yapıyor ve hepsinin çok uygun izlendiğini görüyor.

Pandeminin de izlenme sayılarının artmasında değerli bir rolü var.

Sarian’ın mesleği, pandemi sırasında meskende oturanların görüntülerini seri bir halde izlemesi üzerine daha da genişliyor, artık ‘Karanlık Tarih’ (Dark History) isminde bir podcast programı da sunuyor.

Sarian, kanalında anlattığı hatalar yüzünden sevdiklerini kaybeden ailelere saygılı olmak ismine kullandığı lisana de ihtimam gösterdiğini lisana getiriyor.