Kurtuluş Savaşı’nın destansı romanı olan Kalpaklılar’ı yazan müellif: Samim Karagöz

Kurtuluş Savaşı’ından sonra pek çok roman ve hikaye yazıldı. Bu romanlardan biri de kuşkusuz müellif Samim Karagöz’ün yazdığı Kalpaklılar yapıtıdır. Romanda Mustafa Kemal Atatürk’ün mücadeleci ruhundan bahseden Karagöz’ün romanı en çok bilinen ve okunan kitabıdır.

Kalpaklılar, Samim Kocagöz’ün evraklara dayanarak işlediği bir destandır… İşgal altındaki topraklardan Kuvayı Milliye’nin doğuşuna, cephelerdeki çarpışmalardan gerici ayaklanmalara kadar Kurtuluş Savaşı’nın, bir ulusun bağımsızlık için verdiği gayretin gerçek destanı.

Kitaptan…

“Düşman donanması açıklarda demirlemiş, iki harp gemisi rıhtıma biraz daha yaklaşmıştı… Güvertedeki askerler ellerini, şapkalarını sallıyor, marşlar söylüyorlardı… Mavili beyazlı elbiseler giymiş genç kızlar, ellerinde çiçekler, vapurlardaki askerlere öpücükler yolluyorlardı.”


“Sömürgecilere kabaran öfke”

“Türkiye’yi yağmaya gelen 1919 yılının sömürgecilerine karşı kabaran öfke, o yılların öfkesidir; o yılların hiddetidir. Lakin bugün de sömürgeciliğe karşı duyulabilecek öfkenin birebirdir elbette.”

Samim Kocagöz

Yazarın hayatından kısa bir kesit sunuyoruz…

Samim Kocagöz, 13 Şubat 1916 yılında Aydın, Söke, Burunköy’de dünyaya geldi. Söke birinci okulundan sonra orta tahsilini İzmir’de tamamlayan Karagöz, 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Lisanı ve Edebiyatı kısmını bitirdi.

1942-1945 yılları ortasında İsviçre’de Lozan Üniversitesi’nde sanat tarihi okudu. Birinci hikayelerini 1939-1940 yılları ortasında yayınladı. Hikayelerindeki mevzuları yaşadığı etrafın hayatından çıkarttı. 1948 yılından sonra da romana geçiş yaptı.

“Sanat ömür içindir”

Samim Kocagöz’ün sanat anlayışı “sanat ömür içindir” şeklinde özetlenebilir. Müellif doğup büyüdüğü, yaşadığı, âlâ bildiği yöreyi insanlarını anlatmaktadır. Edebiyatımızda 1940’lı yıllarda filizlenmeye başlayan yeni edebiyatla kendini duyuran Samim Kocagöz, 5 Eylül 1993 yılında İzmir’de hayatını kaybetti.