Korkutan anket: ABD’lilerin 4’te 1’i silahlı ayaklanmaya hazır

Araştırmada çok sayıda ABD’li, Biden idaresinden çok rahatsız olduklarını ve “yakında idareye karşı silaha sarılmak gerekebileceğini düşündüklerini” belirtti.

ABD’de yapılan bir araştırma, ABD’lilerin dörtte birinin idareye karşı silahlı ayaklanmaya hazır olduğunu ortaya koydu.

Chicago Üniversitesi Siyaset Enstitüsü’nün 1000 kayıtlı seçmenle yaptığı ankete nazaran, iştirakçilerin kıymetli kısmı Joe Biden idaresinin “yozlaşmış bir yönetim” olduğunu ve 2020 başkanlık seçimlerinin “çalındığına” inandığını söyledi. Araştırmada çok sayıda ABD’linin Biden idaresinden çok rahatsız olduğu ve “yakında idareye karşı silaha sarılmak gerekebileceğini düşündüğü” bildirildi.

ABD’de geçen yıl 6 Ocak’ta seçim mağlubiyetini kabul etmeyen eski Lider Donald Trump destekçileri Kongre binasına baskın düzenlemiş ve olaylarda 5 kişi hayatını kaybetmişti. “ABD demokrasi tarihinin en vahim olaylarından biri” olarak görülen baskın birtakım bölümler tarafından “darbe girişimi” olarak nitelenmişti.

Olaylarla ilgili Kongre soruşturması sürerken, son açıklanan anket ABD toplumundaki kutuplaşmanın boyutlarını ortaya koydu.

Ankete katılan Demokratların yüzde 80’i başkanlık seçimlerinin sağlam olduğunu bildirirken bu oran bağımsız seçmenlerde yüzde 51’de, Cumhuriyetçilerdeyse yüzde 33’te kaldı. İştirakçileri yüzde 28’i gerekirse idareye karşı silahlı ayaklanmaya katılabileceğini söylerken yüzde 37’si de meskende silahları olduğunu bildirdi.

Çok sayıda ABD’linin de siyasi tartışmalardan kaçındığı belirtildi.