Konutlarda kullanılan elektrik tarifesine yüzde 20 artırım yapıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’dan konutlarda eylül prestijiyle geçerli olacak yeni elektrik tarifesini duyurdu.

Elektrik tarifesine yüzde 20 artırım yapıldığı bildirildi.

“Küresel güç krizi”

EPDK’den yapılan açıklamada, salgının tesirlerinin global ekonomilerde tesirini sürdürdüğü bir periyotta başlayan Rusya-Ukrayna savaşının başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya güç piyasaları için ağır sonuçları beraberinde getirdiği belirtildi.

“Küresel güç krizi” olarak da yorumlanan bu süreçte tüm ham unsur fiyatlarında inanılmaz artışlar yaşandığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Mesken ve ziraî faaliyetler abone kümeleri için yüzde 20”

“Bu durum ülkemizdeki güç üretim maliyetlerini de olumsuz etkilemiştir. Bilhassa son aylarda global piyasalardaki güç ham unsur fiyatlarındaki artışların muhakkak düzeyleri geçmesi sebebiyle son elektrik tarifelerinde mesken ve ziraî faaliyetler abone kümeleri için yüzde 20, kamu ve özel hizmetler kesimi ile başka aboneler kümesi için yüzde 30, sanayi abone kümesi için yüzde 50 artış yapılmıştır. Bu artışla bir arada 100 kilovatsaat elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek meblağ 173,46 lira olmuştur.”

Yeni tarifeler 1 Eylül’den itibaren geçerli olacak.