Konut Piyasasında Nabız Hiç Düşmüyor: 2024’te Tablo Aynı Olabilir…

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, satılık konut fiyat artışlarının 2024 itibarıyla enflasyon düzeyine yaklaşan bir zemine oturmasının beklendiğini bildirdi.

Öğüt, yaptığı yazılı açıklamada, satılık konut piyasasına ilişkin 2024 beklentilerini paylaştı.

YATIRIM ARACI OLMAKTAN ÇIKABİLİR

Öğüt, konut piyasasından ağustostan bu yana beklenenin üzerinde fiyat artışları yaşanmadığını kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Artış trendi devam ediyor ancak daha stabil bir seviyede seyrettiği gözlemleniyor. Türkiye’de ortalama bir konut fiyatı şu anda 3 milyon TL’nin biraz üzerinde. 2024 itibarıyla fiyatların enflasyona daha da yaklaşan bir zemine oturması bekleniyor.

Konut fiyatlarındaki azalan yükseliş hızının devam etmesi halinde, reel fiyat düşüşleriyle birlikte, gayrimenkul yüksek kar getiren bir yatırım aracı olmaktan çıkabilir.”

KAMPANYA SATIŞLARI ARTIRIR

Görkem Öğüt, 2024’te konut satışlarına yönelik bazı kampanyaların harekete geçirilmesinin beklendiğini belirterek, “Bu kampanyalar konut faizlerini yüzde 2’nin altına çekmeyi ve 15 yıllık ödeme planları vaat ediyor. Düzenlemeler hayata geçerse, özellikle ilk konut satışlarında ciddi bir hareketlenme olması mümkün. Ayrıca yatırımcı tereddütleri ve kredi koşulları konut stokunu hızla artırıyor. Bu da 2024’te arz ve talebin daha sağlıklı bir şekilde buluşmasını sağlayacaktır.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir