Koltukta Çok Fazla Televizyon İzlersek Kalbimize Ne Olur? İşte Değiştirmemiz Gereken O Alışkanlık!

Çünkü günde bir saatten fazla televizyonun karşısındaki kanepede oturarak yahut yatarak geçirirsek, kalbimize bu olur. Hazırlanalım zira muhtemelen alışkanlıklarımızı değiştirmeye başlamamız gerekecek.

TELEVİZYON İZLEME FORMUMUZ İLE KALP SIHHATİ ORTASINDAKİ BAĞLANTI ÜZERİNE ARAŞTIRMA

Cambridge Üniversitesi ve Hong Kong tarafından ortaklaşa yürütülen yakın tarihli bir araştırma, en yaygın davranışlardan birini tahlil etti. Bu, günün birçok saatini kanepede oturup televizyon izleyerek geçirmektir.

Bilim adamları, bu formda harcanan vakti koroner kalp hastalığı riskinin görülme sıklığı ile karşılaştırdılar. Hepsi yaklaşık 500 bin kişilik bir data tabanı kullanarak 12 yıl boyunca takip edildi.

GÜNDE 4 SAATTEN FAZLA TELEVİZYON İZLEMEK

Ortaya çıkanlar hakikaten iç karartıcı. Kanepede günde 4 saatten fazla televizyon izleyenlerin koroner kalp sıkıntılarına yakalanma riskinin en yüksek olduğu görülüyor. 3 saati aşmayanlarda risk %6 düşer. Öte yandan, kanepede günde bir saatten az vakit harcayan bireylerde bu oran %16 düşüyor. Ve bütün, tek tek bireylerin genetik yatkınlığından ve kalıtsal faktörlerinden bağımsız görünüyor.

Hareketsiz bir hayatla fizikî aktivite ile uğraş etmenin kıymetini bir kere daha vurgulayan itibarlı bir araştırma. Yani tavsiye her vakit tıpkı kalır. Yaşımıza nazaran yanlışsız formda idman yapmayı öğreniyoruz ve çok tehlikeli hastalıkların tehlikesini bile değerli ölçüde azaltabiliyoruz.

BİLGİSAYAR DAHA AZ RİSKLİ

Araştırmalara nazaran son derece farklı bir gerçek daha ortaya çıkıyor. Yani koltuk-TV kombinasyonundan kaynaklanan tıpkı riskler PC ekranının önünde bulunmaz.

Garip görünebilir, lakin birtakım istikametleri tahlil edersek, tahminen de değil. Akşamları yemek yedikten sonra ekseriyetle televizyon izleriz. Akşam yemeği ekseriyetle şeker ve kalori bakımından en güçlü öğündür ve atılması en güç olanıdır. Buna ek olarak, kendinizi televizyonun önünde bir atıştırmalık yahut meze tutarken bulmak ender değildir.

Daha az, daha etkin ve yemek yemeden vakit geçirme eğiliminde olduğumuz bilgisayar karşısında bunun olması daha zordur.