Kılıçdaroğlu: AK Parti’nin oyu düştü, seçim birinci çeşitte biter

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci cinste biteceğini söyledi.

”Sayın Temel Karamollaoğlu, ‘yüzde 99,9’ demiş fakat yüzde 100 diyebiliriz. Cumhurbaşkanlığı seçimi birinci tıpta biter” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, BirGün gazetesine konuştu.

AK Parti’nin oy oranının yüzde 30’un altına düştüğünü açıklayan Kılıçdaroğlu, ”Kopuşlar başladı büyüyerek gidecek” dedi.

Farklı ittifak arayışlarının olabileceğini fakat ‘ortak bir aday’ın daha gerçek olacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, 2023’te Cumhurbaşkanlığı için iki adayın yarışacağını düşünüyor.

Kılıçdaroğlu, ”Parlamenter seçimde farklı ittifaklar olabilir. Var da zati, HDP’nin bir ittifak arayışı, sol yapıların ittifak arayışı var. Lakin Cumhurbaşkanlığı’nın ortak bir adayının olması daha yerinde olur. Ortak adayın da demokrasiyi savunan bütün partilere itimat vermesi gerekir” dedi.

ADAYIMIZ ‘SEMBOLİK’ OLMAYACAK

2023’te yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimi için Millet İttifakı’nın adayı şimdi kamuoyuna duyurulmadı.

Ancak Kılıçdaroğlu, ‘restorasyon dönemi’ diye isimlendirdiği seçim sonrası periyodun çok değerli olduğunu belirtti, ”Adayımız ‘sembolik’ bir isim olmayacak” dedi.

Altılı Masa’nın performansından şad olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, ”Sağlıklı, dengeli, kararlı, tez etmeden yolumuza devam ediyoruz” dedi ve şu açıklamalarda bulundu:

”Samimiyetle söyleyeyim, aday konuşmadık. Masada takvim de konuşulmadı. Zira biz evvel, neyi nasıl yapacağımızı ve amaçlarımızı ortaya koymalıyız. Cumhurbaşkanı adayının bu gayeleri gerçekleşmek için gayret harcayacağını taahhüt ettik. Bu muahedeyi sağladıktan sonra başka kademeye geçebiliriz”