İzmir’deki özel okula öğrenciler dersteyken haciz geldi

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Özel İzmir Saranel Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, argümana nazaran arazi sahibi ile okul kurucusu ortasındaki kira uyuşmazlığı nedeniyle boşaltıldı.

Öğretmenler ve öğrenciler dersteyken okula gelen icra avukatları ve arsa sahibinin avukatları okulun boşaltılmasını talep etti.

Okul işçisinin ısrarlarına karşın haciz süreçleri sürerken, bir anda kapı dışarı edilen öğrenciler şoka uğrayarak meskenlerine döndü. Tahliye kararının akabinde okulda bulunan 84 öğrenci, 15 öğretmen ve 4 işçi kapı dışarı edildi.

Şimdi imtihanlarının tamamlanmadığını ve okulların kapanmasına kısa mühlet kala yapılan bu süreci hakikat bulmadıklarını söyleyen öğrenciler ve velileri duruma reaksiyon gösterdi.

İş insanı Tunç Kip’e ilişkin olduğu öne sürülen okul toprağının, okul kurucusu ile uzun müddettir yaşadığı kira uyuşmazlığı sebebiyle meydana gelen haciz sebebiyle mağdur olan öğrenciler ne yapacaklarını düşünmeye başladı.

ÖĞRENCİLER DE ÇOCUKLAR DA MAĞDUR

Öğrenciler ve öğretmenlerin derste oldukları esnada gerçekleşen tahliye sebebiyle okul idaresi, en azından okullar kapanana kadar mühlet tanınması gerektiğini, yapılanın hakikat olmadığını belirtti. Çocuklarının imtihanlara giremediğini ve 3 hafta boyunca ne yapacaklarını söyleyen veliler de tahliye kararını eleştirdi. Okulda tahsil gören 84 öğrenci ise, haklarını arayacaklarını lisana getirdiler.

”ŞİMDİ NE YAPACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ”

Okulda tahsil gören 12’inci sınıf öğrencisi çocuğunun mağdur olduğunu belirten velilerden Ayşe Gülen Mehtercibaşıoğlu, artık ne yapacaklarını düşündüklerini söyledi.

”SÜREKLİ HACİZ MEMURLARININ GELDİĞİNİ GÖRÜYORUM”

Mehtercibaşıoğlu, “Benim kızım burada 12’inci sınıf öğrencisi ve mezun olmalarına bir aydan kısa bir müddet kaldı. İmtihanları tamamlanmadı, stajı yarım kalacak. Bu yaptıkları muhakkak etik değil. Ben karşı binada oturuyorum ve daima buraya haciz memurlarının geldiğini görüyorum. Haklarımızı kullanacağız, ne gerekiyorsa yapacağız artık. Başımız hakikaten çok karışık” açıklamasında bulundu.

”ŞİMDİ HANGİ OKUL ALACAK BİZİ”

Okulun tahliye edilmesi kararının akabinde 11’inci sınıf öğrencisi Arda Sayın, alınan kararın yanlışsız olmadığını, öğrenciler olarak büyük mağduriyet yaşadıklarını savundu.

Sayın, “Öğretmenler ve öğrenciler içeride dersteyken, burada tahsil devam ediyorken, bu yapılanın hakikat olmadığını düşünüyoruz. Onlar bunu yasal olarak nitelese de biz yanlış buluyoruz. Okulların kapanmasına bir ay kala hangi okul alacak bizi? Seneye üniversite imtihanımız da varken bu durum bizim için çok makûs oldu. Epey öğrenci rezil oldu. Biz hakkımızı helal etmiyoruz” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERE POLİSLİ TAHLİYE

Okulun boşaltılmasından ötürü öğrencilerin mağdur olduğunu ve tahminen üniversiteye bile giremeyeceğini söyleyen Özel İzmir Saranel Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Muhasebe Sorumlusu Batuhan Özgül ise, yaşanan süreci anlattı.

Özgül, “Arazi sahibi ile kurucumuz ortasında bir uyuşmazlık kelam konusu olmuş. Kira konusunda yaşanan bu uyuşmazlıktan ötürü mahkemelik olmuşlar ve mahkeme de tahliye kararı verdi. Haciz memurları daha evvel de buraya geldiler fakat tahliye tarihi konusunda rastgele bir şey söylemediler. Bugün de işte arazi sahibinin avukatı haciz memurlarıyla bir arada geldi ve okulu tahliye etmemizi, öğrencileri sınıftan çıkarmamızı istediler. Okula polis çağırarak öğrencileri tahliye etmeye başladılar. Biz bu olaya şu an ticari olarak bakmıyoruz, burada bu çocukların geleceği kelam konusu. Yaptıkları kanunlara uygun bir şeymiş. Çocuklar perişan oldular. İmtihanlarını olamadılar, karne durumları ne olacak, hepsi belirsiz” dedi.