İsrail’in Türkiye uyarısı turizmi etkiledi

İsrail idaresinin “Türkiye’ye gitmeyin” ihtarının akabinde Türkiye’ye tatil için gelmek isteyen İsraillilerin sayısında büyük düşüş yaşandı.

İlgilerde olağanlaşma sürecine giren Türkiye-İsrail çizgisinde yaşanan enteresan bir gelişme İsrail’den Türkiye’ye seyahatleri etkiledi.

İran İhtilal Muhafızları’nın üst seviye isimlerinden Albay Hassan Sayid Khodaei’nin geçen hafta meskeninin önünde silahlı taarruza uğrayarak öldürülmesi sonrasında İsrail idaresi, “Türkiye’ye gitmeyin” ikazında bulunmuştu. Khodaei’nin konutunun önünde öldürülmesinin gerisinde İsrail olduğu argüman edilirken İsrail idaresi vatandaşlarına “Zorunlu olmadıkça İran ile sonu olan ülkelere gitmeyin” daveti yapmıştı.

Yapılan açıklamada, “Son haftalarda İran, üst seviye İhtilal Muhafızları yetkilisinin vefatından İsrail’i sorumlu tuttu ve İsraillilere yönelik bir misilleme gerçekleştirebilirler” denmişti.

TÜRKİYE’YE SEYAHATLERDE BÜYÜK DÜŞÜŞ

Bu ihtar sonrasında Türkiye’ye gitmek isteyen İsraillilerin sayısında büyük düşüş yaşandı.

Times of Israel sitesinin Channel 12 kanalından aktardığı habere nazaran, İsrail seyahat acenteleri son birkaç günde Türkiye’ye gitmek isteyenlerin sayısının değerli ölçüde düştüğünü bildirdi. Fiyat karşılaştırma sitesi Travelist bilgilerine nazaran birkaç gün içinde Türkiye aramalarında yüzde 23 düşüş görüldü.

Bir seyahat sitesi de Türkiye’ye uçak bileti ve seyahat paketi satışlarının keskin halde düştüğünü kaydetti. Seyahat acentesi CEO’su Ziv Rosen “İlişkiler düzelmeye başladığından beri Türkiye İsraillilerin en çok gittiği yerler ortasına girmişti. Son günlerde rezervasyonlarda yüzde 50, bilet satışlarında yüzde 30’luk önemli bir düşüş yaşandı” dedi.

Buna rağmen Türkiye’nin İsrail’de hâlâ en tanınan beş seyahat rotası ortasında olduğu belirtildi.