‘Galatasaray Adası Katarlılara satılacak’ savına topluluktan reaksiyon: Satılık malımız yok

Galatasaray Spor Kulübü için tarihi kıymeti olan Galatasaray Adası’nın Katarlılara satılacağına dair iddilara topluluğun önde gelen isimleri reaksiyon gösterdi.

Cumhuriyet gazetesine konuşan Galatasaray Lideri Burak Elmas, “Galatasaray Adası’nı bizim devrimizde uzun süren bir hukuksal gayret sonucunda kiracıdan arındırarak tekrar kulübümüze kazandırdık. Galatasaray var hayli, Galatasaray Adası’nın satılması kelam konusu dahi olamaz. Galatasaray hayatta hayli, Galatasaray Adası’nın satılması üzere bir opsiyon mümkün değil. Galatasaray Adası’nda yapılacak rastgele bir sürecin, kulübümüzün genel şurasından yani üyelerimizin onayından geçmesi gerekir. Galatasaray genel şurası bu türlü bir şeye asla müsaade vermez. Başta biz asla müsaade vermeyiz” dedi.

Galatasaray Adası ile gelen yansılar şöyle:

‘KIRMIZI ÇİZGİMİZ’

Doğan Hasol (Eski Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı): Galatasaray Adası kırmızı çizgimizdir. Galatasaray Adası, Galatasaray Spor Kulübü tarihinin bir modülüdür. Birçok spor kolu orada gelişti. Kürek ve yüzmenin kökenleri orada başladı. Galatasaray Adası, Galatasaray için vazgeçilmez bir kıymettir. Galatasaray’ın satılık malı yoktur. Bu bu türlü biline. Olamaz bu türlü bir şey. Aslında Galatasaray Adası’nın yıktırılması çok anlamsızdı, idarenin çok büyük bir kusuruydu. Kiracıyı çıkaracaklarmış. Kiracıyı çıkarmak için konutunuzu yıkar mısınız?

‘HİÇ KİMSE ONU SATAMAZ, SATMAYA TEVESSÜL EDEMEZ’

Prof. Dr. Işın Çelebi (Eski İktisattan Sorumlu Devlet Bakanı, eski Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı): Galatasaray’ın unsurları ve gelenekleri, Galatasaray’a; malını, mülkünü satmak üzerine değil tam aksisi yeni gayrimenkuller koyarak gelişmeyi öngörür. Galatasaray Adası, Galatasaray’ın sembol bedellerinden biridir. Hiç kimse onu satamaz, satmaya tevessül edemez, satmayı düşünemez. Galatasaray Adası, Ali Sami Yen Spor Kompleksi kadar kıymetlidir ve pahalı olmaya devam edecektir. Ve yeni mülkler Galatasaray’ın mal varlığına eklenmelidir.

TOPLUMSAL TESİS KARARI VERİLMİŞTİ

2015’te kulüp üyeleri, Galatasaray Adası’nın toplumsal tesis olarak kullanılmasına karar vermişti. Galatasaray idareleri, ada ile ilgili bir süreç için genel heyet yapıp, yetki isteyip, üyelerden onay almak zorunda.

Yıllardır süren davaların akabinde Galatasaray, İstanbul 22. İcra Hukuk Mahkemesi’nin, adanın işletmecisinin tahliyesiyle ilgili Sarı-Kırmızılı kulübün lehine verdiği kararı, Yargıtay’ın 1 Mart’ta onadığını açıklamıştı.