Fenerbahçe, Dinamo Kiev maçındaki Vladimir Putin tezahüratı nedeniyle UEFA’dan ceza alabilir

Spor Hukukçusu Avukat Emin Öztürk, Fenerbahçe-Dinamo Kiev maçında sarı lacivertli taraftarların yaptığı Vladimir Putin tezahüratının sonuçlarına dair sozcu.com.tr’ye özel açıklamalar yaptı.

Şampiyonlar Ligi 2. Tıp Ön Eleme rövanş maçında Dinamo Kiev’i ağırlayan Fenerbahçe, 2-1’lik mağlubiyetin akabinde Devler Ligi’ne veda ederken, maç içinde yapılan ‘Vladimir Putin’ tezahüratı dünya kamuoyunun gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Kiev’li futbolcuların, attıkları birinci golün akabinde Fenerbahçe tribünlerini kışkırtan hareketleri, sarı lacivertli taraftarların Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin lehine tezahürat yapmasıyla işerli çığrından çıkardı. Ukrayna’yı işgal eden Rusya’nın önderi lehine yapılan tezahürat kısa sürse de, Türkiye ve dünya kamuoyunun gündemine oturmayı başardı.

Yaşananların akabinde UEFA’nın Fenerbahçe’ye soruşturma açacağı savları ve sarı lacivertlilerin ceza alabileceği spekülasyonlarının ortaya atılmasından sonra, Spor hukuku alanında Türkiye’yi milletlerarası mecrada temsil eden, İsviçre’deki Milletlerarası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) ile Euroleague Basketbol Tahkimi’nin tek Türk hakemi olan Avukat Emin Özkurt görüşlerini sozcu.com.tr’ye aktardı.

“BAŞARISIZLIK GÖLGEDE KALDI”

“Fenerbahçe taraftarın bu davranışı ve tezahüratı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan ve milyonlarca insanın vatanını terk etmesi, binlercesinin yaralanması ve ölmesi ile sonuçlanan bir işgalin devam ettiği süreçte gelmesi prestijiyle, dünkü yenilgisi ve Şampiyonlar Ligi yolundan çıkılması başarısızlığını gölgede bırakmış üzere görülmektedir.”

“PUTİN SLOGANLARI ÇOK ÜZÜCÜ OLDU”

“Türkiye’de bir Türk kadrosunun taraftarlarının yabancı bir devlet lideri lehine tezahüratta bulunmasını başlı başına bir tartışmamız lazımken, hele hele lehine tezahüratta bulunulan kişinin Putin üzere Ukrayna’ya tüm dünyanın kınadığı bir taarruzun buyruğunu veren bir başkan olması ve savaş tüm acılarıyla devam ederken bu sloganların atılması çok üzücü olmuştur. Pekala bu çeşit durumlarda Avrupa futbolunun idare organı ve Şampiyonlar Ligi turnuvasının organizatörü UEFA ve onun Talimatları ne der? Hususa bu açıdan hukuksal bir gözle bakacak olursak durum çok parlak görülmemektedir.”

“PUTİN TEZAHÜRATI FENERBAHÇE’Yİ BAĞLAR”

“Öncelikle belirtmek gerekir ki UEFA kuralları gereği kulüpler taraftarlarının fiil ve davranışlarından sorumludur. Atılan sloganlar bu açıdan Fenerbahçe kulübünü bağlar. Hasebiyle bu tezahüratlar UEFA nezdinde ferdî bir taşkınlık olarak ele alınmayacaktır. Muhtemelen önümüzdeki saatlerde UEFA tarafından bir açıklama yapılıp mevzuyla alakalı bir soruşturmanın başladığı kamuoyuna duyurulacaktır ve ilgili hareket ile alakalı gözlemci raporları ve görsel datalar dahil tüm kanıtlar toplanacaktır. Ardından Fenerbahçe Kulübünden olaylara ait bir savunma istenecektir ve nihayetinde UEFA’nın ilgili hukuk heyeti tarafından bir karar verilecektir.”

HANGİ UNSURDAN KIYMETLENDİRİLEBİLİR?

“Bu tıp durumlar UEFA Disiplin Talimatı’nın 16.2.e Unsuru çerçevesinde kıymetlendirilir ve bu karara nazaran, karşılaşmalarda bir spor aktifliğine uygun olmayan siyasi, ideolojik, politik, dini yahut saldırgan nitelikteki iletileri içeren söz, obje, pankart ve gibisi araçların kullanılması yasaktır. Münasebetiyle, UEFA Denetim, Etik ve Disiplin Konseyi’nin dün akşamki Fenerbahçe-Dinamo Kiev karşılaşmasında yapılan tezahüratın bu husus kapsamında değerlendirilme riski taşıdığı kanaatindeyim.”

“TERCİH EDİLEN CEZA ŞEKLİ…”

“Vladimir Putin lehine yapılan bu tezahüratın saldırganlığın takdir edilmesi olarak UEFA tarafından görülmesi durumunda Disiplin Talimatı’nda belirttiğim unsuruna karşıt bulunması durumunda ise UEFA Denetim, Etik ve Disiplin Şurası’nın vereceği ceza konusunda geniş bir takdir yetkisi bulunmakta. Bu nedenle vereceği cezayı varsayım etmek sıkıntı olmakla birlikte bundan evvelki emsal hadiselere bakıldığında bu tıp ihlallerde UEFA tarafından tercih edilen ceza tipi para cezasıdır.”

“AŞIRIYA KAÇACAK CEZA GELMEMESİ GEREKİR”

“Bir örnek vermem gerekirse 17 Şubat 2022 tarihinde oynanan Marsilya-Karabağ FK Konferans Ligi karşılaşmasında Marsilya taraftarlarının, Azerbaycan-Ermenistan savaşı ile alakalı olarak “Karabağ Ermenistan’ındır” yazılı pankart açmasından ötürü Marsilya’ya UEFA Denetim, Etik ve Disiplin Konseyi tarafından 20.000 euro’luk bir para cezası verilmiştir. Benzeri bir duruma dair UEFA’nın bu türlü bir kararı ortadayken çok çoka kaçacak bir cezanın gelmemesi gerekir.”

“DAHA SERT BİR YAKLAŞIM OLABİLİR”

“Fakat şunu da görmek lazım, bu olay özelinde durum biraz daha karmaşıktır. Avrupa kamuoyunun Ukrayna – Rusya savaşına ait olarak genel yaklaşımı dikkate alındığında, UEFA Denetim, Etik ve Disiplin Heyeti kendini baskı altında hissederek vereceği cezada olağana nazaran daha sert bir yaklaşım sergilemesi muhtemeldir.”

“DAHA AĞIR BİR PARA CEZASI…”

“Ayrıca UEFA talimatları UEFA Denetim, Etik ve Disiplin Konseyi’ne, vereceği ceza konusunda geniş bir takdir yetkisi sunmaktadır. Günün kaideleri ve olayın vahametine nazaran kıymetlendirme yapılıp cezaların artırılabileceği de göz önüne alındığında Fenerbahçe taraftarlarınca yapılan bu tezahürat, Fenerbahçe için öbür emsallerinden daha ağır bir para cezası sonucunun çıkması şaşırtan sayılmaz.”

“FENERBAHÇE AÇIKLAMA YAPMALI”

“Bu çerçevede Fenerbahçe’nin derhal mevzuyla alakalı resmi internet sitesinden bir açıklama yapıp olayı onaylamadığını, sıkıntıyı ciddiyetle ele aldığını beyan etmesi, sorumluların belirlenmesi için çalışmalar başlattıklarını vurgulaması gerekir. Unutmamak lazım ki spor yalnızca spor değildir, çok daha ötesidir. Hele hele yanı başımızda çok yakın bağlı olduğumuz iki ülkenin içerisinde olduğu bir savaş kelam konusuyken durum daha da hassas ele alınmalıdır.”