Eşini darbeden Güney Koreli profesöre tek celsede 6 yıl mahpus

İstanbul’da bir üniversitede misyonlu profesör olan ve eşi Jae Young Lee’yi (64) saatlerce darbetti argüman edilen Güney Koreli animatör Namkook Lee (70)’nin yargılandığı dava birinci celsede karara bağlandı.

İstanbul 54. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Namkook Lee SEGBİS aracılığıyla bağlanırken, avukatı mahkemede hazır bulundu.

“Ölmesini engellemeye çalıştım”

Duruşmada tercüman vasıtasıyla savunma yapan sanık Namkook Lee, “Ben eşime hiçbir vakit vurmadım, eşimle ortamızda problemler vardı. Olay günü eşim intihara kalkışmıştı, bu intihar sırasında dışarıdaki herkes durumu gördü, izledi, birçok komşum kendisine durmasını söyledi. Eşim 70 kilodur, ben 45 kiloyum. Onu taşımam sorun olacaktı. Kendisini atmaya çalıştığında ben de onu geri çekmeye çalıştım. Gücüm bittiğinde son gücümü kullandım ve onu yere çektim. Ölmesini engellemeye çalıştım, kasıtlı olarak vurmak ya da darp etmek istemedim. Durdurmak istedim. Yalnızca onu çektim, ona katiyen vurmadım. Karımı seviyorum, sıhhat durumum da düzgün değil. Eşimle birlikte olmak istiyorum’’ halinde konuştu.

Alınan savunmaların akabinde son kelamı sorulan sanık Lee, ‘’Türk yargısına saygılıyım ve adaletine de güveniyorum. Kusuruma da bakmayın, beni affedin’’ tabirlerini kullandı.

İlk celsede karar çıktı: 6 yıl 3 ay hapis

Mahkeme, sanık Lee’yi, ‘hayati tehlike meydana getirecek biçimde eşe karşı taammüden yaralama’ kabahatinden 6 yıl 3 ay mahpus cezasına çarptırdı.

Mahkeme ayrıyeten, sanığın üzerine atılı ‘hakaret’ ve ‘tehdit’ cürümlerinden, işlenen suça ait kesin ve inandırıcı kanıt bulunmaması gerekçesiyle başka ayrı beraatına karar verdi.

Sanık hakkında yurtdışına çıkış yasağı koyan mahkeme, sanığın tahliyesine hükmetti.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, kuşkulu Namkook Lee’nin ‘hayati tehlike meydana getirecek halde eşe karşı taammüden yaralama’, ‘hakaret’ ve ‘zincirleme halde tehdit’ hatalarından toplamda 3 yıl 10 aydan 14,5 yıla kadar mahpus cezası talep edildi.