Edirne’de ‘çayır tırtılı’na karşı çaba tamamlandı! Çiftçilere değerli ihtar

Edirne’de yaklaşık 100 bin dönümlük ayçiçeği yerinde görülen ‘çayır tırtılı’ zararlısıyla çaba çalışmalarının başarıyla tamamlandığı bildirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, geçen ay İpsala, Keşan, Uzunköprü, Meriç ve Enez ilçelerinde ağır olarak görülen çayır tırtılına karşı üreticilerin ilaçlama çalışmalarını sonlandırdığı kaydedildi.

ÇİFTÇİLERE UYARI

Çayır tırtılı ile uğraş mühleti boyunca üreticiler yer ekipmanları ve dron ile ilaçlama yaptı. Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü grupları çayır tırtılı zararlısı ile ilgili saha denetimlerini sürdürürken, üreticileri de dikkatli olmaları konusunda uyardı.

“SAHA DENETİMLERİ YAPILDI”

Çayır tırtılı zararlısı ile karşılaşılması durumunda vilayet ve ilçe müdürlükleriyle bağlantıya geçilmesinin erken teşhis ve gayret açısından değerli olduğu belirtilerek şu tabirler kullanıldı;

*Çayır tırtılı birçok bitki ile beslenebilen bir ziyanlı olup, 40 familyaya ilişkin 150’den fazla bitki cinsinin konukçusu olduğu bilinmektedir. Besin ve iklim kaidelerine nazaran larva devri 14- 22 gün sürmekte olan çayır tırtılı 1 yılda 2- 5 döl verebilmekte ve ziyanlı ayçiçeğinin yanında yeşil aksamda olan mısır, kavun, karpuz, fasulye üzere birçok eserde de ziyan oluşturabilmektedir.

*Bu nedenle yeni kuşak ‘çayır tırtılı’nın görülme ihtimaline karşı vilayet ve ilçe müdürlüğü teknik takımlarınca yaz periyodunda daima olarak saha denetimleri yapılmaktadır.

*Üreticilerimizin de bu kapsamda dikkatli olarak eserlerini denetim etmeleri, ‘çayır tırtılı’ zararlısı ile müsabakaları durumunda ise il- ilçe müdürlüklerimiz ile irtibata geçmesi, erken teşhis ve gayret konusunda kıymet arz etmektedir. (DHA)