Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘Türkiye’yi terk edin’ ikazlarına karşılık

Dışişleri Bakanlığı birtakım ülkelerin Türkiye’deki vatandaşlarına “Terk edin” ihtarlarına cevap verdi. Bakanlık sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, yaptığı açıklamada şunları tabir etti:

“Son günlerde birtakım ülkelerin Türkiye’deki vatandaşlarına yönelik seyahat ikazları yayınladıkları görülmektedir. Kelam konusu ihtarların, farklı milletlerarası gelişmelerle ve saiklerle temaslı olduğu düşünülmektedir. Esasen ilgili makamlarımızca, terörle gayrete ait işbirliği sistemlerimiz çerçevesinde, gerekli her türlü güvenlik önlemi alınmaktadır.”

‘TÜRKİYE İNANÇLI BİR ÜLKE’

Bilgiç, açıklamasında “Türkiye’nin inançlı bir ülke olduğu ve terörle en tesirli halde, yurtiçi ve sınırötesi operasyonlarla gayret etmeyi sürdürdüğü bir gerçektir. Terörle çabada elde edilen başarılı sonuçlar açıkça görülmektedir. Bu bağlamda, ülkemiz terörle uğraşını terör örgütleri ortasında ayrım yapmadan sürdürürken, milletlerarası toplumun güvenliğine de katkı sağlamaktadır. Hakikaten bu konu memleketler arası toplum tarafından bilinmekte ve takdir edilmektedir” dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid dün yaptığı açıklamada, Türkiye’deki vatandaşlarından muhtemel atak tehditlerine karşı derhal ülkeyi terk etmelerini istemişti. (DIŞ HABERLER)