Bunu da gördük: Otobüs biletine ‘banka taksidi’ tarifesi

Önüne geçilemeyen hayat pahalılığı, her alanda olduğu üzere akaryakıtı da vurunca motorin fiyatları 30 lirayı geçti. İstanbul’dan Gaziantep’e Kurban bayramı ziyareti için gidecek dört kişilik bir ailenin en ucuz bilet fiyatı 4 bin liradan başlıyor. Uçakla gidecek bir aile de geçen yıl 380 lira olan bilete bu yıl yüzde 143 artırımlı olarak kişi başı 926 lira ödemek zorunda. İstanbul-Ankara ortası otobüs bileti fiyatları geçen yıl 170 lira iken bugün yüzde 123 artışla 380 liradan satılıyor. Geçen yıl Ankara’ya en fazla 250 liraya satılan uçak bileti ise bu yıl yüzde 146 artışla 616 liraya ulaştı.

‘YOLCUNUN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ, FİYATLAR İKİYE KATLANDI’

Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’ın haberine nazaran; Tüm Otobüsçüler Federasyonu Lideri Mustafa Yıldırım, pandemi öncesi otogardan günde 2 bin 500 otobüs çıkarken bu yıl bu sayının bin 400’e kadar düştüğünü hatırlattı. Geçen haftalarda Pamukkale Seyahat’in Ziraat Bankası ile anlaşarak başlattığı taksitli bilet satışlarının ise tüketiciden ağır ilgi gördüğünü anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

“Yolcunun alım gücü çok düştü. Bizim de maalesef fiyatlarımız ikiye katlandı. Zira akaryakıt dörde katlandı. Bunun yanı sıra, otoyol, işçi, kira, araç bakımı üzere bütün kalemlerimizde ortalama yüzde 100 artışlar oldu. Bilet fiyatları vatandaşın alım gücünü aşınca firmalarımız bankalarla anlaşıp taksitle bilet satmaya başladı. Bu uygulama ağır talep görüyor.”

‘BU REVA MIDIR BU VATANDAŞA?’

Gaziantep’in mahallî firmalarından SEÇ Turizm yetkilisi Fikret Obura ise uzun uzaklıklarda durumun daha acı olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Gaziantep’ten çıkan bir otobüs gidip gelirken 19 bin 500 liralık mazot yakıyor. Öbür masraflarla 25 bini geçiyor ve para kazanma bahtınız kalmıyor uzun yolda. Yolcu artırıma alıştı. Yolcu da biliyor mazotun fiyatını bize hak veriyor, fakat durumları çok berbat. Bilet fiyatını 500 lirada tutuyoruz. Lakin 4 kişilik bir aile gidiş gelişe 4 bin TL harcayacak. Bu reva mıdır bu vatandaşa?”