Bozdağ: Türkiye, AİHM kararlarına en yüksek oranda uyan ülke

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Osman Kavala hakkındaki hak hilali kararına ait, “Avrupa Kurulu Bakanlar Komitesi de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de husus Türkiye olduğu vakit katiyen adil davranmıyorlar” dedi.

Tvnet canlı yayınına katılan Bozdağ, Türkiye’nin en önemli ve kıymetli meselelerinin başında bayana yönelik şiddet ve bayan cinayetlerinin geldiğini söyledi.

‘TÜRKİYE’NİN BAYANA ŞİDDET GAYRETİ İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NE İNDİRGENEMEZ’

İstanbul Kontratı ile ilgili soruya cevap veren Bozdağ, “İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye çekildi fakat o mukavelenin uygulama kanunu olan 6284 sayılı kanun şu an yürürlükte. O kanun uygulanıyor. O kanundaki kararlar Türk mevzuatının ve iç hukukumuzun bir kesimidir. Türkiye’nin bayana karşı şiddet ve bayana karşı cinayetle gayreti İstanbul Sözleşmesi’ne indirgenemez, indirgenirse Türkiye’ye bu, büyük haksızlık olur” diye konuştu.

Haksız tahrik indirimi konusuna ilginde de değerlendirmelerde bulunan Bozdağ, haksız tahrikle ilgili tartışmayı kendisinin başlattığını söyledi. Haksız tahrik uygulamasının yalnızca Türkiye’de değil dünyanın her yerinde olduğuna değinen Bozdağ, şunları söyledi:

“Bakanlık olarak bu mevzuyu kendi açımızdan inceleme ve araştırmaya aldık. Mukayeseli hukuku arkadaşlarımız inceliyorlar. Yargıtayımızın içtihatlarına bakıyorlar. Ceza hukukçularımızla bu mevzu konuşuluyor, tartışılıyor. Biz bu tartışmaların sonucunda haksız tahrik uygulamasına ait bir değişiklik gereksinimi ortaya çıkarsa bu değişiklik konusunda adım atma konusunda kararlıyız.”

‘FETÖ’ davalarına yönelik soru üzerine Bakan Bozdağ, bugüne kadar isimli süreç yapılanlardan 117 bin 208 kişi hakkında mahkumiyet kararı verildiğini, 87 bin 519 kişinin ise beraat ettiğini açıkladı. Bekir Bozdağ, 322 bin 187 kişi hakkında da soruşturma evresinde takipsizlik kararı verildiğini aktardı. Cezaevlerinde ‘FETÖ’ nedeniyle 19 bin 30 tutuklu ve hükümlü bulunduğunu belirten Bozdağ, 181 bin 450 kişi hakkında ise isimli denetime hükmedildiğini lisana getirdi.

Bozdağ, şöyle devam etti, “Amerika Birleşik Devletleri, bugüne kadar Türkiye’nin terörist başı Fetullah Gülen dahil hiçbir FETÖ’cüyle ilgili iade talebine olumsuz ya da olumlu bir karşılık vermemiştir. Şu anda Almanya, Fransa, İngiltere, pek çok ülke FETÖ’cüleri iade etmemekle kalmayıp şahsen himaye ediyorlar, destekliyorlar ve onlara ülkelerinin pek çok imkanlarını açıyorlar. Türkiye’ye düşmanlık eden herkesi besledikleri üzere bunları da besliyorlar.”

‘TÜRKİYE, AİHM KARARLARINA UYMAYI TAAHHÜT EDEN BİR ÜLKE’

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Osman Kavala hakkında verdiği hak ihlali kararının hatırlatılması üzerine Bozdağ, “Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymayı taahhüt eden ülkeler içerisinde en yüksek oranda AİHM kararlarına uymuş ülkedir. Şu ana kadar üye ülkelerin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uyma oranı yüzde 80,20. Türkiye’nin uyma oranı yüzde 87,98. Osman Kavala konusunda Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği ihlal kararına 10 Aralık 2019’da uymuş ve uygulamıştır. Bu uygulamadan sonra Kavala’nın avukatları mevzuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşımışlar, tutukluluğu öteki evraktan, kabahatten devam ettiği için ‘Uymadı’ diye. Türk Anayasa Mahkemesi de bu farklı belge, başka bir kabahat, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına Türk mahkemesi uymuştur diye karar vermiştir. Artık Avrupa Kurulu Bakanlar Komitesi’ne mevzu gitti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin önünde şu anda 72 binden fazla evrak var. Avrupa Kurulu’ndan gelen işleri denetleyen ‘Büyük Daire’ denilen üst yerde ise 22 evrak var. Bu, 22’nci belge, en son giden evrak. Bu belgelerden en erken geleninin bekleme mühleti 1,5 yıl.

Yunanistan’da spor, gençlik derneklerinin isminde ‘Türk’ sözü geçiyor diye idari makamlar bu dernekleri kapattı. Yargı, idareyi haklı buldu. AİHM’e götürdüler. AİHM, ‘hak ihlali’ var dedi. Yunanistan 2008’den beri bu kararlara uymuyor ve uygulamıyor. Büyük Dairenin önünde bekliyor. Büyük Daire bu kararı AİHM’e götürüp görüş daha sormadı. Fransa’nın, Almanya’nın, pek çok ülkenin kararı var. Avrupa Kurulu Bakanlar Komitesi de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de bahis Türkiye olduğu vakit muhakkak adil davranmıyorlar, taraf davranıyorlar. Leyla Şahin, Merve Kavakçı olayında gördük, Refah Partisi, Fazilet Partisi davalarında gördük. Bir sürü olay var, insan hakkıysa ben de beşerim, benim de hakkım var. Bana da öbür insan üzere davranması lazım. Türkiye de bu hakları talep eden bir ülke. Türkiye’ye de eşit davranması lazım. Adil davranmadığını, tarafsız olmadığını düşünüyorum” dedi. (HABER MERKEZİ)