Bilim insanları açıkladı: Umut veren antrenman tavsiyesi

Bilim insanları hafif bir biçimde antrenman yapmanın bile sıhhate dayanılmaz bir tesiri olduğunu ortaya çıkardı.

ABD’li bilim insanları, gün içinde az ölçü ve yoğunlukta da olsa antrenman yapılmasının sıhhate çok önemli yararları olduğunu ortaya çıkardı.

San Diego Üniversitesi’nde misyonlu bilim insanları bilhassa yaşlı bireylerin hafif ölçekte günde 3 dakika ile 14 dakika ortasında hafif tempoda idman yapmasının bile büyük katkısı olduğunu tespit etti.

Uzmanlar günde yalnızca birkaç dakika antrenman yapılmasının inme ve kalp krizi riskini yüzde 40 azalttığını da tespit etti.

2009 ile 2013 yılları ortasında akıllı bileklik takan bireylerden elde edilen dataları inceleyen uzmanlar, fizikî aktivite ve antrenman yapanların kalp krizi riski geçirme riskinin çok daha düşük olduğunu kayıtlara geçti.

7607 iştirakçinin ortalama olarak 63 yaşında olduğu belirtilirken bu mühlet zarfında 286’sının kalp krizi geçirdiği belirtildi. Yaş, cinsiyet, alkol ve sigara tüketimi üzere faktörlerin de olduğu belirtilirken tahlilde ayrıyeten çok hafif yoğunlukta antrenman yapmanın da kalp krizi riskini azalttığı kayıtlara geçti.

Araştırmayı yürüten Dr. Steven Hooker, günün 13 ile 16 saatinde hareketsiz kalan bireylerin kalp krizi riskinin 11.8 saat hareketsiz kalanlara nazaran yüzde 44 daha fazla olduğunu söyledi.