Bedeninizin Sivrisinek Isırmasına Reaksiyon Verme Hali Sıhhatiniz Hakkında Çok Şey Söylüyor

Sıcak havaların başlaması ile birlikte yalnızca serinlemek için yatak odasının penceresini biraz açarsınız ve o fecî sivrisineklerden en az bir çift size konuk olur. Hudut bozucu vızıltı sesleri sizi geceleri uyanık tutabilir, fakat ısırıkları da eğlenceli değildir. Kaşıntı, kızarıklık ve şişlik üzere olumsuz durumlara sebebiyet veren sivrisinek ısırıkları, sıtma, Batı Nil Ateşi üzere değerli birtakım hastalıkların ortaya çıkmasında da epeyce tesirlidir. Ama bir sivrisinek ısırığının size sıhhatiniz hakkında çok şey söyleyebileceğini biliyor muydunuz? Bedenin sivrisinek ısırmasına reaksiyon vermesinin beş yolu vardır. Haberimizde sivrisinek ısırıklarına alerjiniz olup olmadığını öğrenmenin birkaç yolunu bulacaksınız ve ayrıyeten bedeninizin sivrisinek ısırıklarına nasıl reaksiyon verebileceğini de okuyacaksınız.1. BEDENİNİZİN SİNEK ISIRIĞINA KARŞI REAKSİYON VERMEMESİ

Bazı beşerler hakikaten şanslıdır ve sivrisinek ısırmasına hiç reaksiyon vermezler. Isırılırlar, lakin yalnızca hissetmezler. Bu çok düzgün bir işaret zira bu, sivrisinek tükürüğüne alerjiniz (veya hassasiyetiniz) olmadığı manasına gelir.

2. KÜÇÜK YUMRU

Birçok insan sivrisinek tarafından ısırıldığı yerde bir yumru alır. Çoklukla çok kaşınır ve şişlik hayli süratli bir biçimde daha küçük, kırmızı bir yumruya dönüşür. Bedeninizin ısırıklardan kurtulmak için birkaç güne gereksinimi var.

3. KABARCIKLAR

Bir sivrisinek tarafından ısırıldınız mı ve bu nedenle su toplamanız mı var? O vakit sivrisinek ısırığına karşı alerjik tepki gösteriyorsun. Kabarcıklar ekseriyetle kendilerini sıvıyla doldurur, lakin bu kabarcıkları patlatmaya kalkışmayın. Yalnızca ısırığı olabildiğince bırakın. Şişmiş lenf düğümleri yahut baş ağrıları üzere öbür alerjik tepkiler yaşayıp yaşamadığınıza dikkat edin.

4. KURDEŞEN

Bir sivrisinek ısırığına karşı en şiddetli yansılardan biri kurdeşen almaktır. Bir sivrisinek tarafından ısırıldıktan sonra kovanlarınız varsa, bedeninizde büyük yara izleri var. Lakin buna baş ağrısı, ateş, yorgunluk yahut şişmiş lenf düğümleri de eşlik edebilir. Kurdeşen birçok insanın bir noktada deneyimleyeceği bir şey olsa da, bu sizin başınıza gelirse bir doktora başvurmak âlâ bir fikirdir.

5. ANAFİLAKTİK ŞOK

Sivrisinek ısırıklarına önemli biçimde alerjisi olan bireyler, ısırıldıktan sonra anafilaktik şoka bile girebilirler. Bu olursa, derhal tıbbi yardım almalısınız. Anafilaktik şok belirtileri nefes darlığı, şişme, baş dönmesi ve hırıltı olabilir.