Bakanlık duyurdu: Seyahat müddeti kısalacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu ve Antalya-Alanya Otoyolu ile ilgili açıklama yaptı. Kesintisiz otoyol ulaşımı için çalışmaların sürdüğü kaydedilen açıklamada, Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu projesi ile 43 ilin geçiş noktası olan Kırıkkale’nin iktisadının gelişeceğine dikkat çekildi.

ANKARA’NIN DOĞU VE KUZEY KORİDORUNA İNANÇLI ULAŞIM

Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu ihalesinin 24 Ağustos’ta gerçekleştirileceği bildirilen açıklamada, “Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu; 101 kilometre otoyol ve 19 kilometre temas yolu olmak üzere toplam 120 kilometre uzunluğunda. Otoyol güzergahı, mevcut Ankara Çevreyolunda yer alan Karapürçek Kavşağı ve Samsun Yolu Kavşağı’nın ortasındaki Kızılcaköy mevkiinden başlayacak; Çerikli ilçesinin kuzeyinden Kırıkkale-Yozgat Devlet Yolu’na bağlanacak. Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu güzergahı; Marmara-Doğu Anadolu, Ege-Karadeniz ve Akdeniz-Karadeniz koridorları ortasında değerli bir köprü özelliğini taşıyor. Otoyol proje ile yük ve yolcu nakliyatı daha inançlı, süratli ve konforlu bir halde Ankara’nın doğu ve kuzey koridoruna ve buradan da Ortadoğu ve Kafkas ülkelerine aktarılacak” denildi.

Ankara-Kırıkkale ortasında bulunan mevcut devlet yolu yoğunluğunun da otoyol projesi ile azaltılacağının altı çizilen açıklamada, proje kapsamında 7 kavşak, 4 tünel, 8 viyadük ve 3 otoyol hizmet tesisinin yapılmasının planlandığı belirtildi.

TURİZM BÖLGESİNE “ANTALYA-ALANYA OTOYOL” DOPİNGİ

Turizm bölgesinde yer alan Antalya-Alanya güzergahında inançlı ve süratli ulaşım için otoyol projesine Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile start verildiği belirtilen açıklamada, “Antalya-Alanya Otoyol Güzergahı, Serik Kavşağı’ndan başlayacak. Daha sonra doğuya yönelerek, Serik ve Manavgat ilçeleri hudutları içerisinde Toros Dağları’nın eteklerindeki koridoru takip edecek ve Konaklı’nın kuzeyinde Batı Kavşağı’nda sonlanacak” tabirleri kullanıldı.

PROJE KAPSAMINDA 8 TÜNEL YAPILACAK

Antalya-Alanya Otoyolunda; 84 kilometre 2×3 şeritli otoyol ve 38 kilometre 2×2 şeritli ilişki yolu bulunduğu kaydedilen açıklamada, otoyolun toplam uzunluğunun 122 kilometre olduğu vurgulandı. Proje kapsamında 7 kavşak bulunduğu söz edilen açıklamada, 8 tünel, 19 viyadük bulunan otoyolun, Serik, Manavgat ve Alanya ilçelerinden geçtiğine işaret edildi.

ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİ RAHATLAYACAK

Proje ihalesinin 25 Ağustos’ta yapılacağı duyurulan açıklamada, “Antalya-Alanya Otoyolu, turizme bağlı olarak bilhassa yaz aylarında artan seyahat taleplerini, süratli, konforlu ve inançlı olarak karşılamakla birlikte bölgedeki ticaret ve tarım bölümüne hizmet edecek formda planlandı. Antalya-Alanya Otoyolu projesinin ülkemiz için en kıymetli katkısının, bölge turizminin gelişimindeki olumlu tesiri olacağı öngörülüyor. Proje ile bilhassa trafik güvenliği, can ve mal emniyetinin tam olarak sağlanmasının yanı sıra, etraf vilayetlerden gelen trafiğin kent içerisine uğramadan transit geçişinin sağlanması, seyahat müddetinin kısaltılması amaçlanıyor. Otoyolun hayata geçmesi ile birlikte yakıt tüketimi, araç bakımı ve tamirat sarfiyatları üzere ekonomik kayıplar, trafik yoğunluğunun neden olduğu gürültü, etraf kirliliği ve emisyon salınımı en aza inecek” sözleri kullanıldı.

ÜLKEMİZİN BÜYÜMESİ İÇİN GEREKLİ ALTYAPI YATIRIMLARINI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, batıdan doğuya kesintisiz bir otoyol ağınının hedeflendiğini belirterek, “Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu ve Antalya-Alanya Otoyol Projesi ile bu amaca bir adım daha yaklaşıyoruz. Ülkemizi, yatırım, istihdam, üretim, ihracat ile büyütme eforları için gerekli altyapı yatırımlarını planlı bir halde gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz. Bu kapsamda da Ulaştırma 2053 Vizyonu açıkladık. 2023 yılından 2053 yılına kadar geçen müddette yapılacak yatırımlarla Karayolu Hizmet Seviyesini en üst düzeye çekerek ‘kesintisiz ve konforlu’ bir ulaşım tesis edeceğiz. 2053’e kadar bölünmüş yol ağının 38 bin 60 kilometreye, otoyol ağının ise 8 bin 325 kilometreye yükselteceğiz” dedi.