Bakan Yanık: Şiddetten uzak bir aile yapısı kurma tarafında kararlı adımlar atıyoruz

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 1. Milletlerarası Aile Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, “Hükümet olarak şiddetten uzak bir aile yapısı kurma istikametinde kararlı adımlar atıyoruz” dedi.

İstanbul Aile Vakfı tarafından ‘1. Milletlerarası Aile Sempozyumu” düzenlendi. Sempozyuma Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ve Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz ile çok sayıda dinleyici katıldı.

“SAĞLIKLI BİR AİLE İÇERİSİNDE YETİŞEN İNSAN TOPLUMA ZİYAN VERMEZ”

1. Memleketler arası Aile Sempozyumu’nda konuşan Bakan Yanık şu sözleri kullandı:

* Anne sütü bebek için nasıl vazgeçilmez ve değer biçilemezse aile de bireyler için o denli. Sağlıklı bir aile içerisinde yetişen insanın topluma, bireylere, kendi aile fertlerine ziyan vermesi kelam konusu bile olmuyor.

* Güçlü aile bireyleri yani bayan ve erkek her ikisi de güçlendikçe güçlü aileyi, güçlü aileler de güçlü toplumları oluşturur. Bu noktada hükümet olarak şiddetten uzak, sağlıklı bir aile yapısının kurulması ve hasebiyle inançlı ve huzurlu bir toplum olabilmek için kararlı adımlar atıyor ve bu adımlarımızı güçlendirmek için de yasal düzenlemeler yapıyoruz.

* Bir ailede şayet fizikî, ruhsal, ekonomik şiddet varsa o ailenin sağlıklı bir aile olması imkansızdır. Öncelikle şiddetin ortadan kalkması, şiddete uğrayan mağdurların korunması, şiddet failinin de rehabilite edilmesi, güzelleştirilmesi koşuldur. (İHA)