Bakan Özer: İngilizce ve Arapça destekleme kursları açılacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İngilizce Öğretimi ve Yaz Okulları İngilizce Kurslarına Yönelik İş Birliği Protokolü İmza Merasimi’ne katıldı.

YABANCI LİSAN EĞİTİMİYLE İLGİLİ ÇOK DEĞERLİ BİR İŞ BİRLİĞİNE ADIM ATIYORUZ

“Bu protokol Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın tüm paydaşlarla bir ortada birlikte hareket etmesinin ne kadar bereketli olduğunu göstermesi bakımından çok manidar. Bakın biz son vakitlerde aslında eğitimdeki paradigmayı değiştirmeye başladık.

İşte bugün yabancı lisanda çok değerli bir müktesebatı olan ve Türkiye’yi yalnızca içeride bilgilendirme manasında değil, dünyanın tüm noktalarında erişebildiği tüm noktalarda, tüm yabancı lisanlarla, Türkiye’nin bildirisini dünyaya ileten, bu manada çok kıymetli bir vazifesi ifa eden TRT’mizle yabancı lisan eğitimiyle ilgili çok kıymetli bir iş birliğine adım atıyoruz. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak tartı verdiğimiz şey bilhassa bu yeni devirde lisan eğitimi.

Hepinizin malumu olduğu üzere takviye yetiştirme kurslarına Türkçe, matematik ve fen bilimlerinde öğrencilerimize takviye veriyoruz. İşte bu yabancı lisanla ilgili başlatmış olduğumuz bu seferberliği, yaz okulunu 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren destekleme yetiştirme kurslarıyla birlikte tekrar şekillendireceğiz. 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren Türkçe, matematik ve fen bilimlerine ek olarak birinci kere İngilizce ve Arapçadan da destekleme yetiştirme kurslarını açacağız. Orada da tekrar TRT Genel Müdürlüğümüz iş birliği yaparak içerikleri oluşturacağız.

SADECE YABANCI LİSAN YOK, ÜÇ LİSAN VAR

Sadece yabancı lisan yok. Üç lisan var. Bir, ana lisan Türkçe. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak birinci kere dört maharette Türkçe öğretimiyle ilgili çok kıymetli adımlar attık. Ve şu ana kadar Türkiye’de Türkçeyle ilgili yalnızca okuduğunu manaya eğitimi verilirken artık biz İngilizcede olduğu üzere okuma, yazma, konuşma ve dinleme melekelerini güçlendirecek halde ölçmeler yapmaya, ölçme yapınca eğitimi de buna nazaran dizayn etmeyle ilgili bir besleme sistemini inşa ettik. Ben bu hususta çok büyük emek veren ölçme kıymetlendirme ve imtihan hizmetleri genel müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum.

Bu birinci kere oluyor. İkinci adımımız matematik. Matematik de bir lisan aslında. İşte yıllardan beri eğitim sistemimizde bir biçimde sorun olarak algılanan, aslında hiç sorun olmayan, matematik eğitimini, matematik lisan eğitimini, matematikle günlük ömür ortasında rasyonel ilgiyi güçlendiren ve dünyayı etrafında okuyan gençleri yetişeceğimiz ve burada en değerli enstrüman olarak matematiği kullanan kuşakları yetiştirmek için hepinizin malumu olduğu üzere matematik seferberliğini başlattık. Ve birinci defa bu sene yaz okullarında, matematikle ilgili, 4’üncü sınıflardan 12’nci sınıflara kadar yaz okulunu devreye soktuk. Buradaki maksadımız artık klasik matematik öğretimi yaklaşımlarının ötesinde çocuklarımızın hayattaki matematik kodlarını okuyabilme, dataları okuyabilme, yorumlayabilme ve oradan geri besleme yaparak ömrünü tekrar şekillendirme melekelerini güçlendirmek.

İNGİLİZCEYİ BİRİNCİ SEFER YENİ BİR YAKLAŞIMLA UYGULAYACAĞIZ

Yabancı lisan eğitimi de yıllardan beri eğitim sistemimizde bizim bir biçimde aslında çok başarılı olduğumuz okullar olmasına karşın yaygın bir halde tüm okullarımızda başarıyı yakalayamadığınız alanlardan bir tanesi.

Bu emelle Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak bu periyot İngilizce eğitiminden başlayarak İngilizceyi ana odağımıza koyarak ve İngilizceyi bir grammer üretimin ötesine geçirerek onu günlük hayat kodlarıyla, günlük hayatımla kullanacak ve yaz okullarında bir ders anlatımı formunda değil, yeni metodolojileri, yeni yaklaşımları, eğitimin içerisine derece değişik biçimde yeni bir yaklaşımla birinci sefer uygulayacağız. İşte burada istedik ki ülkemizin en güçlü, bu alanda müktesebatı olan çok kıymetli bir kurumuyla iş birliği yapalım.

Onlarla birlikte içerik üretelim. TRT’mizin oluşturmuş olduğu belgeselleri, tüm dokümanları da bu yaz okullarında birinci kere kullanmaya başlayalım. TRT bizim eğitimdeki en kıymetli paydaşımız. Yalnızca bu süreçte değil bu Mart 2020’de tüm dünyanın beklenmedik bir formda yüzleşmiş olduğu COVID- 19 salgını sürecinde de bizim en değerli yol arkadaşımız TRT oldu.

Türkiye’de Ulusal Eğitim Bakanlığının süratli bir biçimde platformlarını devreye sokmada dijital platformlara erişimin olmadığı yerlerde televizyon kanallarıyla, süreçlerin desteklenmesinde nitekim bizim en kıymetli paylaşımınız TRT Genel Müdürlüğü oldu. İnşallah bu iş birliğiyle artık Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak da TRT’deki tüm grupla birlikte biz de metodolojilerimizi, yeni yaklaşımlarımızı geliştirme, güncelleme ve karşılıklı olarak geliştirme imkanımız olacak.”