Bakan Koca’nın ‘senkronizasyon hatası’ açıklaması uzmanları ikna etmedi

Aktif vaka sayısının ‘eksi’ olarak görünmesinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Senkronizasyon hatası oldu” açıklaması, uzmanlar tarafından tepkiyle karşılandı. Bilim insanları, Koca’nın sözlerinin ve bu verilerin nereden geldiğinin açıklanması gerektiğine işaret etti.

GÜNCEL 01.05.2022 16:31

Bakan Koca’nın ‘senkronizasyon hatası’ açıklaması uzmanları ikna etmedi

Abone Ol google-news

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘senkronizasyon hatası’ açıklaması bilim insanları tarafından kabul görmedi.

Sağlık Bakanlığı’nın her akşam paylaştığı tabloya göre son 29 Nisan’da Türkiye’de aktif vaka sayısının eksi 4 bin 776 kişiye düşmesinin ardından Sağlık Bakanı Koca, “14 Nisan’dan beri yaşanan senkronizasyon hatası, Aktif vaka sayısının matematiksel olarak mümkün olmayacak şekilde eksiye düşmesi sonucu fark edilmiştir. Problem çözülmüştür” demişti.

Sosyal medyada paylaşım yapan birçok bilim insanı Covid-19 salgını boyunca böyle bir veriye sahip ilk ve tek ülke olduğuna dikkat çekerek, “Bu veriye göre yurttaşların bir kısmı hastalanmadan iyileşmiş oldu. Bilimsel açıklaması bulunmayan bu durum verilerin manipüle edildiğinin açık göstergesidir” yorumunda birleşti.

‘İKİ HAFTADA FARK EDEBİLMİŞLER’

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, Twitter’dan yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“Bizler Covid-19 doğrulanmış/iyileşmiş olgu verileri arasındaki tutarsızlıkları 2 yıldır sürekli dile getirirken; ‘Senkronizasyon hatası’ olarak adlandırdıkları bu sorunu ‘matematiksel olarak mümkün olmayacak şekilde eksiye düşmesi sonucu’ ancak iki haftada fark edebilmişler.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Osman Elbek, “Bakan Koca’nın paylaşımında 14 Nisan’ın yılı yok. Acaba ifade ettiği 14 Nisan, 2020’nin 14 Nisan’ı olabilir mi? 14 Nisan 2020’den bu yana gerçek verileri gösteremeyen bir ‘senkronizasyon hatası’ yaşanıyor olabilir mi” diye sordu. Prof. Fatih Tank da “Yalnız şöyle bir sıkıntı var. Şu an 17.259 olan aktif vaka sayısı, bu trend ile 10 gün içerisinde tekrar eksiye düşebilir” dedi.

‘SENKRONİZASYON HATASI DEĞİL, HASTA SAYISI FAZLA GİRİLMİŞ’

Düzeltilen verilere göre günlük iyileşen sayısının 14 Nisan ve sonrasındaki her gün için yaklaşık yüzde 10 azaltıldığına, vaka ve ölüm sayılarına dokunulmamasına dikkat çeken Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu Üyesi yazılımcı Güçlü Yaman ise şu yorumu yaptı:

“Bu senkronizasyon hatasının açıklanmaya ihtiyacı var. İyileşen sayısını yüzde 10 artıran veri hangi sistemden geliyor? Senkronizasyon hatasında ortaya çıkması daha muhtemel olan hata, bazı sistemlerdeki verilerin ana sisteme ulaşamaması ve toplamın fazla değil eksik çıkmasıdır.

Toplamın fazla çıkabilmesi için sistemlerden birine fazladan veri girilmiş olması gerekir. Bu durumda artık ‘senkronizasyon hatasından’ söz edilemez. Bir sisteme iyileşen hasta sayısının ‘yanlışlıkla’ fazla girildiğinden bahsedilebilir. Onun için senkronizasyon hatası sonucu toplam sayının olması gerekenden fazla çıkmasının açıklanmaya muhtaç olduğunu düşünüyorum.”

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun