Avrupa’da sıcak hava dalgası: Akdeniz’i kuşatan yangınlar aman vermiyor

SELMAN CÖMERT

Kuzey Portekiz’de, İspanya sonuna yakın Foz Coa bölgesinde su bombası atan uçağının düşmesi sonucu bir pilot öldü. Ölen Portekizli pilot, bir Fire Boss amfibi uçağında tek başına uçuyordu.

Yangın Fransa’nın Gironde bölgesinde 11 binden fazla kişinin tahliye edildiği bölgeleri kasıp kavururken, İspanya’nın güneyinde, Costa del Sol yakınlarındaki Mijas zirvelerinde yayılan orman yangınında yaklaşık iki bin 300 kişi kaçmak zorunda kaldı.

Fransa’daki Teste-de-Buch yakınlarında yaşayan Karyn, haber ajansı AFP’ye verdiği demeçte, “Bunu daha evvel hiç görmemiştim. Kıyamet sonrasındaymış hissi veriyor” dedi. Oradaki yangın ve Bordeaux’nun çabucak güneyindeki bir diğer yangın, yaklaşık 8 bin hektarlık alanı (20 bin dönüm) tahrip etti.

İTALYA’DAKİ EN BÜYÜK IRMAK KURUMAYA YÜZ TUTTU

Salı gününden bu yana, sıcaklıklar Portekiz’de 47 santigrat, İspanya’da 40 santigrat derecenin üzerine çıkarak kırsal bölgeyi kuruttu ve yangınları körükledi. İspanya’daki Efe haber ajansının bildirdiğine nazaran, her iki ülkede de 300’den fazla kişi çok sıcaklıklardan hayatını kaybetti.

Başkent Porto’nun kuzey doğusundaki yangınlar bu yıl 30 bin hektar (75 bin dönüm) araziyi yok etti. Portekiz’de bu yıl meydana gelen yangın, yaklaşık 100 kişinin vefatına neden olan yangınlara maruz kaldığı 2017 yazından bu yana en büyük alanı küle çevirdi.

Akdeniz’in öbür bölgeleri de orman yangınlarından etkileniyor. İtalya’da hükümet kuruyan Po Ovası’nda fevkalâde hâl ilan etti. Ülkedeki en uzun ırmağın suyu, yer yer birkaç damlaya kadar azalıyor.

‘BU YANGINLAR 2030’DA DEĞİL, ARTIK MEYDANA GELİYOR’

İtfaiyeciler, Atina’nın yaklaşık 50 km güneydoğusundaki Feriza’da ve Girit’in kuzey kıyısındaki Resmo yakınlarında yangınlarla uğraş etmeye devam ediyor. Resmo yakınlarındaki yedi köy boşaltıldı.

Yangına maruz kalan Fas’n kuzeyindeki Larache, Ouezzane, Taza ve Tetouan eyaletlerindeki birkaç köy boşaltılmak zorunda kaldı. Ksar El Kebir’de bir köy büsbütün yok oldu.

Fransa İtfaiyeciler Federasyonu Lideri Gregory Allione, global ısınmanın ‘afetlere karşı sivil koruma’ üzerindeki tesiri konusunda uyardı. Allione, “Bu tesirlerle günlük olarak ilgilenenler itfaiyeciler, sivil güvenlik… ve bu tesirler 2030’da değil, şu anda var” dedi.