Atina’nın F-35 alacak parası yok

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yasal haklarını kullanmasını engellemek için bütün imkanlarını seferber eden ve bu minvalde ekonomik krizde olmasına karşın askeri harcamalarını rekor seviyede artıran Yunanistan’ın savunması borç batağına düştü.

Yunan basınından Kathimerini’nin haberine nazaran, halihazırda milyarlarca dolarlık silah alımı gerçekleştiren Atina idaresinin, ABD’den talep ettiği 5. kuşak savaş uçağı F-35’leri satın almak için 2029’a kadar beklemesi gerekecek.

Yunanistan Maliye Bakanlığı datalarına yer verilen haberde, Yunanistan savunma harcamalarının yılda ortalama 1,5 ile 2 milyar dolar ortasında artacağı belirtildi. Yunanistan Maliye Bakanı Christos Staikouras, 2020’de 515 milyon euro olan askeri yatırımların 2021’de 2,5 milyar euroya yükseldiğini ve 2022’de 3,4 milyar euroya yükseleceğini söz ederken, 2022-2028 yılları için ülkenin yapması gereken ödemenin toplam 11,5 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Yunanistan’da 2021’dekinsilahlanma aksisi protestolar.

Fransa’ya yüklü ödeme

Haberde F-35 için parası çıkışmayan Atina’nın 2029’a kadar Fransa’dan satın aldığı Rafale savaş uçakları, füze sistemleri, korvetler, elektronik harp ve silah sistemlerinin ödemelerini gerçekleştirmek zorunda olduğu vurgulandı. Yunanistan’ın 2026 yılına kadar teslim edilecek 6 adet Rafale savaş uçağı ve 3 adet donanma fırkateyni için Fransa’ya yapması gereken ödemenin ise 4,4 milyar doları bulacağı belirtiliyor.

Öte yandan silahlanma siyasetine soyunan Atina idaresi kamuoyundan siyasilere kadar ülke genelinde birçok kesim tarafından epey eleştiriliyor. Geçtiğimiz günlerde ana muhalefet başkanı eski Başbakan Aleksis Çipras, Başbakan Kiriakos Miçotakis’i, “İktidarda olduğun 2,5 yıldır milletin gırtlağını sıkıyorsun. Silahlanma yarışı niçin? Ne yapıyoruz? Gayrısafi ulusal hasılanın yüzde 3.5’i savunma harcamalarına ayrılıyor. Bu orantı, tüm NATO ülkelerinden, hatta ABD’den de yüksek. Üstün güç müyüz” kelamları ile eleştirmişti. 2021 Kasım ayında ise Miçotakis idaresinin silahlanma siyasetine karşı 25 bin kişi sokağa dökülmüş, eğitim ve sıhhate daha çok bütçe ayrılmasını isteyen aksiyoncular idareye reaksiyon göstermişti.