Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı’ndan iktidara: Sadaka karşılığı satılık oyumuz yok

CHP önderi Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı aktiflikte konuşma yapan Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Lideri Haydar Baki Doğan, Alevi derneklerinin ortak açıklamasını okudu. Doğan, “Seçimler yaklaşıyor ve Alevi oyları değere bindi. İktidar partisi cemevlerini dolaşıyor. Buradan sesleniyoruz. Sadaka karşılığı satılık oyumuz, inancımız da yok” dedi.

Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Lideri Haydar Baki Doğan, CHP başkanı Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı 33. Memleketler arası Hacı Bektaş Veli Anma Merasimleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri’ne katılarak konuşma yaptı. Alevi dernekleri ve vakıflarının, gerçekleştirilen toplantı sonrası ortak kararlarını duyuran Doğan, konuşmasında şunları söyledi:

* “Cemevlerine akınlardan ötürü birkaç kişinin tutuklanmış olması, gerçek faillerin yakalandığı ve bizlerin korunduğu manasına gelmez. Uğradığımız her akının akabinde göstermelik gönül almalar ve evvelden hazırlanmış mizansenlerle yapılan cemevi ziyaretlerine artık kanmıyoruz.

* Alevilere yönelik akın, linç, nefret söylemi ve ayrımcılık iklimini yürüten şahsen siyasi iktidarın ve devletin kendisidir. Alevilere maksat alan taarruzlara karşı tahlilin adresi birkaç piyon tutuklamak değildir.

* Alevilere yönelik sistematik ötekileştirmeye ve asimilasyona son vermekten, Alevi haklarını tanımaktan, Alevilerin eşit yurttaşlık talebini karşılamaktan geçer.

“MADIMAK OTELİ UTANÇ MÜZESİ OLMALI”

* Biz Alevi kurumları olarak yalnızca kendimiz için için değil, tüm mağdur kimliklerin eşit yurttaşlık hakkını anayasal seviyede kavuşturmasını talep ediyoruz.

* Demokratikleşmenin ve toplumsal barışın yolu, Aleviler başta olmak üzere Türkiye’nin tüm mağdurlarından alenen özür dilenmesinden geçer. Alevilere yönelik katliamlarla yüzleşilmelidir. Bunun birinci adımı olarak Madımak Oteli utanç müzesi olmalıdır.

* Artık demokratikleşme, toplumsal barış için değişimden kaçış yok. Bundan ısrarla kaçanlara Alevilerin sandıkta gereken dersi vereceğinden kimsenin kuşkusu olmasın.

* Seçimler yaklaşıyor ve Alevi oyları değere bindi. İktidar partisi cemevlerini dolaşıyor. Türkiye’de ve Avrupa’da Alevilerin tek temsilcisi olan Alevi kurumlarını muhatap kabul etmiyorlar.

* Sanki bu çatı kurumlarını devre dışı bırakıp, onlara bağlı şahıslar üstünden sadaka dağıtarak Alevileri kazanabilir miyiz kederine mi düşmüşler? Buradan sesleniyoruz. Sadaka karşılığı satılık oyumuz.

“ERDOĞAN’IN KONUŞMASI ALEVİLERİ BÖLÜP ÇATIŞTIRMAYI HEDEFLEDİ”

* Cumhurbaşkanımızın cumartesi günü Hacıbektaş’ta yaptığı konuşmada ne yazık ki Alevi toplumunu kendi içinde bölüp çatıştırmayı hedefledi. Bu yaklaşık Alevi çalıştaylarında da kullanılmış lakin kabul görmemişti. Alevileri birbirine düşüremeyecekler. Biz eskisinden daha fazla iri, canlı ve biriz. Size Alevileri böldürmeyeceğiz.

* Cemevlerini siyasal İslamcı siyasetlerine yakınlaştırmaya çalışanlara müsaade vermeyeceğiz.

“BETONLA, ÇİMENTOYLA AYARTILMAYA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”

* Alevi toplumunun hükümetten ve cumhurbaşkanından beklentisi nettir. İçimizde oynamak değil, farklı kanatlarımızın ortak mutabakatlarıyla oluşturulmuş, ortak taleplerimizin karşılanması.

* Anayasal hak ve yurttaşlık eşitliğimizin sağlanmasıdır. Betonla, çimentoyla içimizden ayartılacak olanlara sağlanan dünyalıklar uğruna, inancımızla oynanmasına müsaade vermeyeceğiz.”