Akaryakıta 3 gün art geriye artırım gelecek! Bu artırımlardan sonra akaryakıt istasyonuna gitmek yürek ister

Dolar kurundaki oynaklık akaryakıt fiyatlarında günlük artışlara neden oluyor. 10 Haziran cuma akşamı akaryakıt ve otogaza büyük artırım geliyor. Çarşamba akşamı da motorine hatırı sayılır bir artırım gelmiş ve perşembe gününün birinci saatlerinde artırımlı fiyatlar pompaya yansıdı.

BENZİNİN LİTRE FİYATINA BİR YILDA YÜZDE 268 ARTIRIM GELDİ

İstanbul da bir yıl evvel Haziran ayında akaryakıtın litre fiyatı 7 lira 72 kuruştu. 2022 yılının Ocak ayında ise tekrar İstanbul’da akaryakıtın litre fiyatı 12 lira 29 kuruştu. Bir yıl içinde akaryakıt fiyatlarına yüzde 268 artırım geldi. Bu artırımlarda global krizden daha çok döviz kurlarındaki oynaklık tesirli oluyor. Bu akşam geleceği açıklanan akaryakıt ve LPG artırımının da pompaya yansıyacağı açıklandı.

ENERJİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞTAN FAZLA DÖVİZ KURU FİYATLARI ÜSTE ÇEKİYOR

Küresel piyasalarda Ukrayna ve Rusya’daki savaş nedeniyle güç dalında genel bir yükseliş olduğunu söyleyen akaryakıt bölümü temsilcileri Türkiye’deki akaryakıt, LPG ve motorindeki fiyat artışların birçoklarının dolar kurundaki yükselişten kaynaklandığını açıkladı. Bu gece yarısından itibaren akaryakıt ve LPG’de artırım beklendiğini açıklayan akaryakıt bölümü temsilcileri pazartesi günü de yine motorinde artış öngördüklerini aktardılar.

OĞUZ DEMİR: MOTORİNE BÜYÜK ARTIRIM GELİYOR

Sektör temsilcileri 10 Haziran Cuma akşamı akaryakıta 2 lira 18 kuruş LPG’ye ise 55 kuruş artırım beklediklerini aktarırken Karar müellifi Oğuz Demir’de pazartesi akşamından itibaren geçerli olmak üzere 2 lira 55 kuruşun üzerinde artırım geleceğini duyurdu. Gelmesi beklenen artırımlardan sonra motorinin litre fiyatının 31 lirayı akaryakıtın litre fiyatının ise 29 lirayı aşması beklenirken LP’nin fiyatının ise 12 liranın üzerine çıkması bekleniyor.

ALAATTİN AKTAŞ BU GECE GELECEK ARTIRIM ORANINI DUYURDU

Dünya Gazetesi müellifi Alaattin Aktaş sabah saatlerinde toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda bu gece akaryakıta v LPG’ye artırım geleceği bilgisini paylaştı. Alaattin Aktaş’ta dal kaynakları üzere akaryakıta 2 lira 18 kuruş LPG’ye ise 55 kuruş artırım geleceğini duyurdu.

CHP’Lİ VEKİLDEN 1 LİRA 45 KURUŞ BİRDEN ARTACAK PAYLAŞIMI

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Burhanettin Bulut da akaryakıta artırım geleceğini duyuran isimler ortasında yer aldı. Adana milletvekili Burhanettin Bulut toplumsal medyadan akaryakıta 1 lira 45 kuruş artırım beklediğini duyurdu.