Adana’da kaçak meskenin yıkımı sırasında arbede çıktı

Adana’nın Çukurova ilçesinde 1980’li yıllarda kente göç edenlerin inşa ettiği gecekondular, yıkılmaya başlandı.

Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapılacak 333 konutun yer alacağı Toplu Konut Yönetimi Projesi kapsamında 2017’den beri 300 konutun boşaltılıp yıkıldığı Göl Mahallesi’ne gelen gruplar, inşaat emekçisi olan Çetin Özel’in meskenini yıkmak için harekete geçti.

Kaçak konuta gelen ve kapıyı çalan takımlar, ailenin resmi tebligat olmadan meskeni yıktırmayacaklarını söylemeleri ve direnmeleriyle karşılaştı.

Bunun üzerine balyozla kapıyı kıran gruplar hem mesken halkının hem de mahallelinin reaksiyonuyla karşılaştı.

Çetin Özel, annesi ve bayan akrabası konutu terk etmemek için saatlerce direndi. Bunun ardından gruplar ve mahalleli ortasında arbede çıktı.

Aile gözyaşları içerisinde komşularına taşındı

Çevik kuvvet polisinin müdahalesiyle arbede son buldu. Arbedede gözlüğü kırılan bir belediye çalışanı parmağından hafif yaralandı. Aile dışarı çıkarıldıktan sonra belediye personelleri tüm eşyaları sokağa çıkardı. Damda bulunan onlarca kilo turşu bidonları ise iş makinesinin kepçesiyle indirildi.

İş makinesinin meskenin duvarını yıkmasıyla yine arbede çıktı. Mesken sahiplerinin direnmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı, yıkım kararını süreksiz olarak durdurdu. Aile gözyaşı dökerek eşyalarını komşularına taşıdı.

DHA’nın haberine nazaran; mesken sahibi Çetin Özel, mahalleye lüks konutların inşa edileceğini lakin kendisine konutunun ederinden daha az bir para ya da mahalle dışında bir dairenin önerildiği için teklifleri kabul etmediğini söyledi.

En azından konutu boşaltmak için bir müddet verilerek yıkım tebligatı yapılmasını beklediğini aktaran Özel, “İki katlı konutumuzda 3 aile yaşıyor. Ne mahkemeden bir kağıt geldi, ne tahliye kararı geldi. Hiçbir formda haberimiz olmadan geldiler, kapımızı kırdılar, eşyalarımızı attılar. Meskende kıymetli eşyalarım var.

Bir şey çalınırsa ne olacak? Pahalı eşyalarımın alınmasına bile müsaade verilmedi. Zorbalık bu. Buradaki herkesten şikayetçi olacağım.” dedi.

Hususa ait bilgi veren Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, kelam konusu konutun kaçak olduğunu ve yıkım kararı alındığının pek çok sefer mesken sahiplerine bildirildiğini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.