ABD medyasından Erdoğan yorumu: Putin’den vaktinde takviye geldi

Geçen hafta Soçi’de Putin ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında dikkat cazibeli bir yorum ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg’den geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta Soçi’de gerçekleştirdiği resmi temaslar ve Putin ile görüşmesi ile ilgili olarak ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg dikkat cazibeli bir haber yayınladı.

“Erdoğan, Putin’den tam vaktinde takviye aldı” başlığının kullanıldığı haberde, “Erdoğan, Rusya başkanı Putin’den Türkiye Cumhurbaşkanı için kritik bir vakitte dayanak aldı. Dört saatlik görüşme sonunda Türkiye’nin birtakım ithal eserler için dolar kullanılmaması konusunda mutabakat sağlandığı anlaşıldı” yorumu yapıldı.

“BU BÜYÜK BİR İYİLİK”

Haberde, “Bu Türkiye önderi için büyük bir güzellik. Genel seçimlere bir yıldan az bir müddet kalmışken ve anketlerde dayanak rekor düzeylerde düşük seyrederken Erdoğan, uyguladığı para siyaseti sebebiyle paha kaybeden Türkiye’nin iktisadını istikrarlı hale getirmeye muhtaçlığı var” denildi.

“EKONOMİK BAĞI KUVVETLENDİRMEK İSTİYOR”

Türk Lirası’ndaki bedel kaybının besinden, hizmet bölümüne ve güce kadar her alanda fiyatları artırdığına dikkat çekilirken, enflasyonun da yüzde 80’e dayandığının  altı çizildi. Bloomberg, bu yılın sonuna hakikat turizm gelirlerinin düşmesiyle birlikte durumun daha da olumsuz bir hale dönebileceğine dair savları da analistlere dayandırarak yazdı.

Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşına karşı olduğunu ama ABD ve Avrupa ülkelerinin Rusya’ya uygulanan yaptırımlarına katılmadığına dikkat çekilirken, “Batılı şirketlerin NATO müttefikleri rahatsız etmemek için Rusya’dan çıktığı bir devirde Türkiye başkanı Rusya ile ekonomik bağları kuvvetlendirmek istiyor” denildi.